Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  ROZHOVORY

zpátky na seznam rozhovorů
Syven

SyvenVšechny naše skladby jsou koncipovány na bázi vyprávění příběhu nebo cestování

Victimer14.10.2012
Finská dvojice SYVEN mě svým debutovým albem zaujala natolik, že jsem oslovil zpěváka Andyho, kterého nakonec nenechal v bryndě ani jeho kolega Aslak. Vyprávění o přírodních vlivech a pravé podstatě SYVEN mě hodně inspirovalo, doufám v to samé i u vás, čtenářů.

1. Ahoj Andy, zdravím SYVEN do Finska. Vznik kapely datujete do roku 2007, bylo už tehdy jasné, že budete fungovat jako duo? Popište prosím onen čas a co vás vedlo k tomu založit projekt SYVEN.

 

Andy Koski-Semmens: Když jsem se přestěhoval do Finska v červenci 2007, Aslaka jsem už znal po mnoho let před tím. Setkali jsme se krátce po mém přesunu, když jsem ho pozval do naší sauny. Diskutovali jsme spolu o hudební spolupráci a zeptal se mě, zda bych si neposlechl pár jeho nových demo skladeb, které napsal a chtěl na nich vyzkoušet některé vokály. Vokály zafungovaly dobře a SYVEN byl na světě.

 

2. Prvky, které v hudbě SYVEN mají své místo bych viděl jako propojení působení přírody, folklóru a všudypřítomné temnoty. Mluvíte také o způsobu přežití v přírodě. Mohli byste podrobněji specifikovat, co vše se ve vaší tvorbě odehrává?

 

Andy Koski-Semmens: Počáteční tvůrčí zaměření naší práce vzniklo na bázi představy, jaký typ krajiny existoval ve Finsku bezprostředně po poslední době ledové. Zejména se soustředit na animismus (víra v existenci nesmrtelné, samostatné duše a duchovních bytostí - pozn. wikipedický Victimer) a šamanismus, zkoumání přírodní krajiny, ročních období, zvířat a vývoje člověka. "Hlas" je součástí přirozeného procesu, ale také funguje jako prostředník mezi přirozeným světem a naslouchající osobou. Je to jakýsi spojovatel nebo tlumočník, pokud vám vyhovuje to říct takto. Je zřejmé, že přírodní svět obsahuje jak krásu tak brutalitu, a to se (snad) odráží v naší formě improvizace, s účelem upřímně reflektovat náš svět. Naše (lidská) připojení k posvátné provázanosti a vzájemné závislosti na přírodu je to, co jsme se snažili popsat.

 

3. Spojení s finskou přírodou je neoddiskutovatelné. Snažíte se jí naprosto obklopit, nechat ji i v dnešní rychlé době na sebe maximálně působit? Jde o to se soustředit na vlastní přirozenost vycházející z původních tradic?

 

Andy Koski-Semmens: Název kapely - SYVEN - vyjadřuje ve finštině "hloubku". Skladby jsou určeny ke zvaní a vybídnutí posluchače k putování a zkoumání "hlubší říše". Hudba (zvuk) je vozidlo, ve kterém se dá cestovat a přestože evokuje smysly, není to míněno jako nutné nařízení. Osoba (posluchač) putuje po své vlastní trase ke svým vlastním osobním hloubkám. Tady je ta zamýšlená koncentrace na přesun směrem k vnitřnímu "já" a do hloubky vlastního (a často opomíjeného) přírodního bytí.

 

4. Snažíte se proto často pobývat daleko od civilizace a sbírat inspiraci?

 

Andy Koski-Semmens: Já osobně žíji v oblasti, která je asi 20 kilometrů od nejbližšího města, i když se snažím sbírat inspiraci ze všech možných zdrojů. My všichni jsme (ve městech nebo lidových obydlích) součást přírodního prostředí, jsme s ním spojeni. Pobyt daleko od civilizace není možnost (a není to ani něco, o co bych měl zájem) jak normálně pracovat a mít přátele, kteří žijí ve městech. Jak již bylo řečeno, klid a mír, pobývání daleko od ostatních je to, co podporuje tvořivost v přirozenějším prostředí.

 

5. Dost podstatným prvkem SYVEN je také šamanství, z debutové desky je výrazně cítit. Co si člověk neznalý tohoto prvku pod pojmem "šamanství v hudbě" vybavit? Jaké důležitosti se v tvorbě SYVEN těší?

 

Andy Koski-Semmens: Tradiční šaman byl prostředníkem nebo komunikátorem mezi duchovním světem a lidmi. Účelem hlasu v SYVEN je umožnit posluchači dostat se k jeho vlastnímu vnitřnímu světu. Skladby jsou zamýšleny tak, aby byly natolik sugestivní a evokující, aby díky nim mohl posluchač nastoupit cestu z místa "tady a teď " do jiných stavů bytí . To znamená, že když já jsem ten, kdo ztvárňuje vokály, musím se pokusit o dosažení tohoto spojení osobně.


6. Zaujala mě poznámka, že Aslak využívá vlastní rukou vyrobených nástrojů. Jak dlouho se podobnými věcmi zabývá a jakých nástrojů je schopen vytvořit a ovládat je? Dá se nějak vyjádřit kolik úsilí, inforamcí a času podobný koníček zabere?

 

Aslak Tolonen: Sestavoval jsem kantele (tradiční finský drnkací strunný nástroj) a etnické perkuse. Tohle jsou věci, o které se nejvíce zajímám a byť mám přístup pouze k jednodušších nástrojům, tak jsou to právě tyhle nástroje, na které se soustředím. Nevyrobil jsem mnoho nástrojů - mám 10 kanteles a hrstku bicích. Dělám je většinou pro sebe, když mám chuť experimentovat nebo v rámci nějakých speciálních zakázek. Začal jsem stavět kantele, protože jsem chtěl mít nástroje, díky nimž se setkají mé specifické potřeby a jediný možný způsob jak toho dosáhnout, bylo vytvořit si své vlastní. V současné době používám pouze kantele a bubny, které jsem si sám vyrobil. Myslím, že to pak jedince napojí na vnímání hudby ve zcela jiné úrovni - ve smyslu - když neskládáš jen hudbu, ale také vyrábíš nástroje, na které svou hudbu potom hraješ. Je to velmi obohacující.

 

7. Jako Čech nerozumím finsky ani slovo. Chtěl bych se zeptat jestli v lyrické složce používáte nějakou starší formu rodného jazyka nebo kloubíte různá nářečí odlišných krajů? Jak se prostě snažíte ovládat rodný jazyk v hudebním odkazu tradic? Jak si lze přeložit titul alba "Aikaintaite"?

 

Andy Koski-Semmens: Titul alba, " Aikaintaite " znamená plynutí / otáčení nebo skládání času. Někdy používám názvy starých bohů z finského národního eposu Kalevala. Nemám tendenci používat různé dialekty ve finštině, protože to není můj mateřský jazyk. "Aikaintaite" je výhradně ve finském jazyce, akorát jedna skladba - “How fare the Gods?” - která vyšla na kompilaci labelu Prophecy Productions, je v angličtině. Naše připravovaná nahrávka "Corpus Christi" bude obsahovat angličtinu, cornwallštinu a latinské jazyky. Snažím se používat ten jazyk, který je zrovna nejvhodnější pro danou skladbu, na které zrovna pracujeme.

 

syven

 

8. Vaše hudba působí velmi temně, řekl bych záměrně. Jaké příběhy se v ní odehrávají, na co v nich zejména poukazujete?

 

Andy Koski-Semmens : Když já a Aslak skládáme hudbu pro SYVEN, snažíme se v ní rozmístit náčrty (zvukových) pocitů / obrazů / zkušeností / s vědomím, že jsou součástí nás, že jsou uvnitř každého z nás a že zasahují do našich životů a ovlivňují je. Zjistili jsme, že spolupráce v tomto kompozičním procesu je pro nás samozřejmostí a i když je pravda, že hudba vytvořená námi může často evokovat "temné pocity", existují i jiné emoce, jako jsou naděje, krása a radost, které lze v našich kompozicích rovněž nalézt. Ve vztahu k příběhům, dám jeden příklad za všechny - skladbu "Jäljet" (ve finštině = zvířecí stopy), jenž je také součástí alba "Aikaintaite". Ta vypráví posluchači příběh osamělého vlka, jenž byl vyloučen z vlčí smečky. Vlk je už starý a jeho smrt se blíží. Zpěvák písně je šaman, který vypráví o tom, jak vlk odchází do ledového lesa zemřít o samotě. Píseň je oslavou počestnosti a nářku. Všechny naše skladby jsou koncipovány na bázi vyprávění příběhu nebo cestování.

 

9. Souhlasíte se mnou, pokud povím, že SYVEN jsou spojením folklóru, dark ambientu s trochou rockových prvků? Máte zkušenost i z jiných kapel vedle nebo před vznikem SYVEN, kterou právě v SYVEN můžete zúročit?

 

Andy Koski-Semmens: Určitě je naše hudba kombinací folku, ambientu a metalových vlivů, ačkoli je tam mnoho dalších, které lze vystopovat - např. nativně tradiční, chorální, nebo duchovní hudba. Já jsem se podílel na hudbě většinu svého života, ať už jako posluchač nebo jako umělec. Mám pocit, že všechny mé zkušenosti, kterých se mi do této chvíle dostalo, jenž mě ovlivňovaly a učily mě, jsou ve větší či menší míře zodpovědné za to, jakým jsem dnes skladatelem. SYVEN (pro mě samotného) je v tomto ohledu vyvrcholením mého učení a hudební cesty, po které jsem toužil, aby mě připojila k mému "skutečnému já", a to jak hudebně, tak duchovně, citově a v tvůrčím smyslu.

 

10. Pro přátele jsem vaši práci přirovnával ke krajanům Nest. Měla na vás tahle kapela zásadní nebo jeden z těch hlavních vlivů? Nevadí vám tohle srovnávání?

 

Aslak Tolonen: Myslím, že jsou obě srovnatelné, protože SYVEN jsou vývoj v cestě Nest. Písně, které jsem složil po posledním albu Nest se začaly nést v temnějších a těžších tónech, takže jsem myslel, že je rozumné vytvořit zcela nový projekt, kterým se stal SYVEN. Oba projekty jsou založeny na zvuku kantele s těžkým důrazem na atmosféru, i když různými způsoby.

 

11. Ještě před debutem jste nahráli promo. Snažili jste je rozeslat i mimo metalové labely? Ozvali se na základě tohoto proma právě Vendlus rec. ? Jak jste prozatím spokojeni s jejich prací a podporou?

 

Aslak Tolonen: Poslali jsme promo pouze hrstce labelů a Vendlus byli první, kdo nám nabídl smlouvu. Byly tam sice byly nějaká zpoždění s vydáním alba, ale nakonec to dopadlo dobře. Jsme spokojeni s tím, co bylo učiněno, obalem alba počínaje až po propagaci a další věci. Měli bychom věřit tomu, že album bylo ve větší míře dostupné v obchodech a tak...

 

12. Všiml jsem si, že součástí debutu stejně jako na promu, jsou skladby "Syvyys" a "Jäljet". Měnili jste nějakým způsobem jejich tvář nebo jste je nechali v původní podobě?

 

Aslak Tolonen: Obě písně jsou v téměř přesně stejných podobách na promu i na desce. Některé mírné úpravy se týkaly jen remasteringu pro album, ale pouze pokud jde o celkový zvuk a mix. Nahrání "Proma" nebylo nikdy míněno tak, aby bylo dostupné veřejnosti. Prostě jsme chtěli dát dohromady některé skladby z alba a poslat je labelům či je využít pro jiné propagační účely.

 

13. Vedle hudby si také zakládáte a sami se staráte o vizuální doprovod a prezentaci SYVEN. Jakým stylem pracujete a jaké technologie využíváte v této sféře? V hudbě využíváte zvuku nástroje Kantele, existuje i v grafické tvorbě nějaký zásadní bod, typický pro SYVEN?

 

Aslak Tolonen: Vytvářím všechna vizuální umělecká díla sám. Miluji malby, kresby a další věci, takže chci samozřejmě ukázat tuhle stranu své kreativity i při vydání alba. Pokud jde o tvorbu zátiší, dávám přednost použití oldschool médií jako jsou inkoust, tužky, pastely atd., ale mám za sebou také některá digitální umělecká díla, která občas dělám. Pro digitální fotografie preferuji Painter pro malování, Photoshop a Photogenics pro manipulaci. Také používám "low end" grafickou tabletu Wacom pro pero, jako je kreslení na počítači, což je to naprosto nezbytné, pokud chcete dělat opravdu vážné umění na počítači. Naše další dílo "Corpus Christi" bude doprovázet 35 minut dlouhé video. Mám tendenci dělat videa pomocí Vegas a Premiere.

 

14. Díky za čas a vzájemnou spolupráci Andy. Jsem rád, že jsem měl možnost (nakonec nejen) s tebou alespoň touto formou pohovořit a podívat se blíž na odkaz SYVEN. Přeji jen to dobré.

 

Andy Koski-Semmens: Děkuji vám z nás oba. Vše nejlepší pro vás a vaše čtenáře.  DISKUZE K ROZHOVORU

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky