Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  OZVĚNY

zpátky na seznam článků
Redaktorské ozvěny - únor 2023

Redaktorské ozvěny - únor 2023

Sarapis5.3.2023
Pohled upřený na ojedinělé meziplanetární rendez-vous už není na pořadu dne, je po všem, dámy a pánové. Laskavě stočte zrak zpátky ke svým zdrojům léčivého modrého světla a nechte si od renomovaných odborníků a znalců poradit, jaká hudba je v současnosti nejlepší a čím se zaručeně nejlépe pobavíte. Anebo si přečtěte tyhlety naše ozvěny, to by taky šlo.

 // Jirka D.

 

Obituary - Dying of Everything (2023)  naše recenze vč. ochutnávky

zdroj: mp3 (320 kbps)

K novým Obituary jsem se dostal až v závěru ledna, ale zase únor jich byl plný. O tom, že je to moc dobrá deska po dlouhých letech, už psali mnozí další a nosit další chválu do lesa se může zdát zbytečné. Jak se to vezme. Za mě když se něco povede, když z nich je opět cítit taková síla, je potřeba to napsat. Klidně stokrát. 

 

Ahab - The Coral Tombs (2023)  naše recenze vč. ochutnávky

zdroj: mp3 (320 kbps)

Vedle toho německým potápěčům Ahab pořád na chuť přijít nemůžu a že jsem to zkoušel už několikrát. Z části na mě padá pocit určité recyklace starých nápadů, z části jakási marná snaha najít nový směr a čerstvou myšlenku. Na postup do dalšího kola to tentokrát nevidím.

// Sarapis: Po úvodním nadšení pro ponor mně jakoby něco unikalo, možná jen vzduch škvírou ve skafandru, ale pak se to nějak zlomilo, vyrovnal se tlak a poslech si zenově užívám, sbírám ten plankton po kilech jako plejtvák. Taky zvukově je to lahůdka.

 

Kalle - Under The Black Moss (2022)  naše recenze vč. ochutnávky

zdroj: mp3 (320 kbps)

Kalle se za ty roky vyšvihli na vrchol domácí alternativy a jejich poslední deska jasně ukazuje, že to nebyla a není žádná náhoda. Na první pohled nesmělé písně, nesmělé vystupování, ale hned pod tím narazíte na velmi silnou, intimní a působivou hudbu. 

 

Big|Brave - Nature morte (2023)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320 kbps)

Po dlouhých letech na Southern Lord vychází nová deska kanadských Big|Brave na Thrill Jockey, což se nijak neprojevuje na nějakém možném snazším přijetí jejich muziky. Ona ta muzika by byla ještě tak nejmenší zlo, cosi na pomezí noise / rocku / dronu by se dalo v pohodě snést a snad i místy ocenit, ale pouštět hysterky za mikrofon by se nemělo. Ani pod záštitou umění. 

 

Keith Jarrett - The Köln Concert (1975)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320 kbps)

Legenda jazzového piana a ikonický živý záznam kolínského koncertu z roku 1975. Čirá esence hudby. 

 


 

// Victimer

 

FDK - Sunlight (2023)  naše recenze vč. ochutnávky

zdroj: mp3 (320) 

Comeback FDK mě sednul ideálně a nejsem v tom sám. Moje jasně nejhranější deska za poslední týdny. FDK servírují ten jinak profláklý post-metal s vrozenou lehkostí a samozřejmostí, že se Sunlight poslouchá úplně samo a vůbec nepřemýšlím nad tím, jak moc je tahle hudba originální. Vím, že není a hlavně o tom není tahle deska. Ta je o schopnostech, talentu a lidech, kteří to mají v DNA.

 

Arnaut Pavle - Transylvanian Glare (2023)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320)

Black-punkoví Arnaut Pavle mě bavili už na debutu a s jídlem roste chuť. Transylvanian Glare mocně evokuje nejlepší časy Darkthrone. Zahráno precizně, sděleno vše podstatné. 29 minut a čau, teda vlastně další poslech.

 

Tulus - Fandens Kall (2023)  ochutnávka

zdroj: flac

Cestu Tulus a Khold sleduju od začátků a vždycky jsem ty dvě grupy vzájemně porovnával. Jinak to ani nejde. Dvě poslední alba obou mě určitě těší nejvíc za poslední roky. A novinka Tulus v tomto ohledu vede. Má grády, v sobě ideální dřevnost a staré Norsko je z toho taky cítit na sto honů. Ale taky ten rockový feeling, co z toho jde, je na Fandens Kall zahraný s naprostým nadhledem. A další vlivy, celková stavba songů, tohle všechno je otázka hodně častých návratů. Je to návykovka. A s moc pěkným obalem.

 

Uranium - An Exacting Punishment (2023)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320) 

Uranium je jednočlenný projekt z USA a najdete na něm black-industriální radioaktivní materiál těžící zlo z průmyslového areálu. Lze zaslechnout vlivy Godflesh, ale Uranium jdou víc pod zem a do hloubky. Těžkotonážní a ubíjející hudba, která neodkladnost zániku přímo vyvolává. Pokud vás trápí přívaly pohody a dobré nálady, tohle je pomocník jak je spolehlivě utnout.

 

Blind Ruler Cursed Land, Arabian Family Payback - split (2023)  ochutnávka

zdroj: flac 

Domácí ruchový vládce Willhelm Grasslich dal se svým projektem Blind Ruler Cursed Land dohromady nahrávku, kde se prolíná jeho pochodovější přístup k tématu s rytmičtějšími Slováky Arabian Family Payback. A ono téma? Jde o zvukový dokument věnující se konfliktu ve Svaté zemi. Martial industrial tribal music - tak asi stylově ve zkratce a oba projekty dohromady. Baví mě to objevovat, pověnuji se.

 

SkyThala - Boreal Despair (2022)  ochutnávka

zdroj: flac 

U I, Voidhanger se dají najít různé skvosty. Těším se na novou desku At The Altar Of The Horned God, zajímavě se jeví i projekt Skrying Mirror a pak je tu také na konci roku 22 vydané první album Skythala. Jde o specifické spojení extrémního metalu s neoklasickými postupy dle Stravinského. Žádné symfohrátky, žádné masy. Tady je to o metalové disonanci, temnotě a procesu, který bude dobré označit jako avantgardní. Jde o to nasát to prostředí, jak hodně se lze pohybovat na zdánlivě malém prostoru. Z tohoto pohledu úžasné.

 

Cathaaria - Coin of the Realm (2021)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320)

Tohle album mě zčistajasna překvapilo a už se v něm brodím až po uši. V roce 21 jsme se nepotkali, potkáváme se nyní. A tyhle podivnosti já můžu. Cathaaria zde hrají temnou, téměř nerytmickou, plochou hudbu, která je blízko třeba takovým Emptiness. Vše je zamlžené, závěsy zatažené, změny minimální. Taky mě napadla jistá podobnost s Blut Aus Nord, ale to by museli hodně stáhnout svou atmo hrdost a nechat recitovat znuděného průvodce zapraseným venkovem, kam by psa nevyhnal. Obal taky nic pro slabší povahy. 

 


 

// Bhut

 

The Black Mysteries - Blessed Conjuration Of Celestial Atrophy (2022)  ochutnávka

 

zdroj: mp3 (320) 

Mories (Gnaw Their Tongues a hromada dalších) a jeho další experimentální dílo. 

 

Thy Light - No Morrow Shall Dawn (2013)  naše recenze vč. ochutnávky

 

zdroj: CD 

Po dlouhých letech jsem sehnal CD, tak vzpomínám a raději ani nečtu, co jsem o tom kdysi napsal. 

 

Kronstadt - Polykat světlo EP (2020)  ochutnávka

 

zdroj: mp3 (320)

Šlapavý black metal s příměsí hardcore. 

 

Genitorturers - 120 Days Of Genitorture (1993)  ochutnávka

 

zdroj: CD 

Máte rádi Ministry a podobné industrialy? Tak jste tu správně. 

 

Metal Ballads Vol. 2  ochutnávka

 

zdroj: MC

Starší dceři se zalíbilo pouštění kazet. Všechno to sledování přetáčení pásky, otáčení kazety, prostě taková ta mechanická činnost. Proto občas vytáhne ze sbírky i nějakou relikvii. 

 


 

// Garmfrost

 

Mithridatum - Harrowing (2023)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320)

Disharmonicky rozložené avšak fest nakažlivé zlo ve stylu DsO nebo Ulcerate. Co ztrácí Mithridatum na Harrowing na originalitě, dohání atraktivním soundem. Pěkně se to poslouchá…

 

Häxanu - Totenpass (2023)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320)

Z nenápadného tipu na poslech se vyklubala menší závislost. Špinavost se zde kloubí se super melodiemi. Dobrej black!

 

Tulus - Fandens Kall (2023)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320)

Tulus to umí! Sekec mazec!

 

Insomnium - Anno 1696 (2023)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320) 

Nové album se Insomnium moc povedlo. CD objednáno. To se nedá. 

 

Ciemra - The Tread of Darkness (2023)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320)

Ciemra mě překvapila. Nové jméno z nenáviděného Běloruska nahrálo velice silný full-lenght debut The Tread of Darkness plný hymnického blacku. 

 

V únoru bylo docela živo. Vyšel debut nového projektu dvojice Mackintoshe s Holmesem Host. IX je fúzí gotiky, darkwave s trochou paradisovské melodiky okořeněné DM vlivy… Název projektu sedí. Slyšel jsem ho zatím pouze jednou, proto se jakýchkoliv soudů varuju. Poslechl jsem si i Foregone od In Flames. Je to v podstatě takový kočkopes. Kus ostrých nářezů Come Clarity a větší kus I, the Mask. Tedy trocha historie s tím, co produkují poslední roky. Raději bych ucelenější dílo. Návrat ke kořenům, jak jsem kdesi četl, se rozhodně nekoná. A to je dobře. Stejně by to už neuměli a v žádném případě bych jim to nevěřil. Docela mě baví poslední Katatonia. To jsem neřekl dobrých deset let. Nebo víc? Nadšenej nejsem, ale zklamanej taky ne…

 


 

// Sarapis

 

Dream Unending - Song of Salvation (2022)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320), bandcamp

Estetice Dream Unending přicházím na chuť pořád víc. Skvělý debut (recenze přísnýho strejdy Victimera zde) tu má nástupce, který se zdá být dotaženější a ani není znát, že nahrávky od sebe dělí sotva rok. Jsou to dříči, tihle snílci a to se ještě brodí každý z nich jednou nohou v proudu hromady jiných kapel a projektů. Song of Salvation je pestrobarevná doom metalová nahrávka se silnou progresivní stopou, krása se tu potkává s chaosem a disharmonií, možná takoví fanoušci Mar de Grises by si tu mohli rozšířit komfortní zónu. Nádhera, kterou aspoň zpětně posílám mezi to nejlepší z loňské sklizně.

 

Megaton Sword - Might & Power (2023)  ochutnávka

 

zdroj: bandcamp, youtube

Švýcarská těžká ocel, které jsem se zatím dotkl jen zlehka, mě už po krátkém seznamování přivádí k myšlence, že mě nejspíš rozseká na tak malé kousky, že ani červi nebudou muset žvejkat. Song Power mě nutí mlátit hlavou do stolu …  Tak to se mnou mává.

 

Funeral Winds - Godslayer Xul (1995)  ochutnávka

 

zdroj: MC

Starý black metalový náklep, který jsem kdysi našel v balíčku mezi dalšími kazetami objednanými u Hexencave jako milý darček, je svou nasraností a intenzitou účinným životabudičem, když jdou na člověka chmury. Stačí pár sypanic a pokleslá nálada mizí ve stínu vztyčeného prostředníčku, který stejně jako tato nahrávka sežehne vše ve svém dosahu.

 


 

// Sorgh

 

Elbe - Eschatology (2020)  naše recenze vč. ochutnávky

zdroj: CD 

Pravidelný společník určený pro zcela konkrétní náladu.

 

Rollins Band - Come In And Burn (1997)  ochutnávka

zdroj: youtube

Na Henryho jsme si nedávno vzpomněl a taky na to, že jsem měl nějakou starou kazetu. A bylo to tohle stary album, ktery mě i teď dokáže správně vytočit.  

 

Iggy Pop - Every Loser (2022)  ochutnávka

zdroj: youtube

Další děda, kterej ne a ne umřít. Navíc je pořád aktivní jako hladová zombie. Album je takovej normální, příjemnej rock. Neboří hranice, spíš ukazuje, že věk je jenom pojem.

 

Ulver - Blood Inside (2005)  ochutnávka

zdroj: bandcamp

Jeden z klenotů košaté sbírky Ulver. Album je dle očekávání divné, nepřístupné a žádá si čas. Posluchač na něm najde vše, temný ambient, chmurnou klasiku i porci rockové ostrosti.

 


 

// Symptom 

 

Ben Salisbury & Geoff Barrow - Archive 81 (2022)  ochutnávka

zdroj: bandcamp

Výborná hudba k výbornému seriálu.

 

Aaltoja - Polku (2020)  ochutnávka

zdroj: bandcamp

Nadějný emo-hardcore z Finska vol. I.

 

Aaltoja - T​ä​ä O Meille (2022)  ochutnávka

zdroj: bandcamp

Nadějný emo-hardcore z Finska vol. II.

 

DROM/Tengri - UR (2020)  naše recenze vč. ochutnávky

zdroj: bandcamp

Léty prověřený liberecký post-hardcore a pražský atmosférický post-rock.  DISKUZE K ČLÁNKU

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

-nym / 5.3.23 23:04odpovědět

Ten Ulveří "Blood Inside" zrovna v mym přehrávači taky nedávno zažil renesanci, úžasný mix všeho od psych rocku, vážný, elektra po skvělý swingující pasáže v "In The Red". Noví Ahab za mě zatím na pohodu, ale pravda, slyšel jsem zatím jednou, takže na větší soudy ještě brzy. Naopak Kalle nebavili. Za upozornění na novou desku Big|Brave (byť skrze její sepsutí) a Arnaut Pavle dík. BTW, k té dnešní docházce nejde neutrousit: https://i.imgflip.com/7ddsyi.jpg

Lomikar / 6.3.23 8:48odpovědět

No nemysli si, že jsem kvůli tomu měl klidné spaní, že jsem ozvěny opět nestihl. Mám dokonce vedle počítače ještě účtenku s vypsanou hudbou, kterou jsem tlačil přes únor. Takže pro velký zájem Yarah Bravo - Love Is the Movement (až do songu Double Trouble jsem nechápal, jak se mi to dostalo do sluchátek, ale zmíněný track točim několikrát denně), Muse - Will of the People (tomuhle nesmyslu jsem se věnoval v recenzi), Sisters of Mercy - Vision Thing (holka - nejzarytější fanynka SOM v Mléčné dráze - mě varovala, že až budu mít potřebu začít s touhle kapelou, ať nestartuju s posledním albem. No kdo jsem, abych někoho poslouchal, když můžu poslouchat něco. Incomiiing!), R.E.M. - Automatic For the People (potřeboval jsem terapeuticky zmapovat všechny ty rádiovky z mýho dětství, nakonec jsem zjistil, že jsou skoro všechny na jedný desce, která je ale na mě fakt moc ucajdaná), John Garcia - John Garcia and the Band of Gold (takhle bych si ty kytarovky představoval. Nic tu není navíc. Lillianu jsem dráždil repeatem celý měsíc jak maniak).

-nym / 10.3.23 19:46odpovědět

Tyjo, asi budu memovat častějc, evidentně to funguje :D... Dik. Ten Garcia je dobrej rokec, jen co je pravda..

Lord Owl / 28.3.23 19:13odpovědět

Ale no tak mládenci. Pusťte si Lochness "Zduř pero kuř" a máte retro jak vyšitý.

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky