Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  RECENZE

zpátky na seznam recenzí
Obituary - Obituary

ObituaryObituary

Garmfrost1.4.2017
Zdroj: mp3 (320kbps)
Posloucháno na: Mp3 player Sony Ericsson + PC, Koss Spark Plug
VERDIKT: Obituary nahráli album dobré k hopkání za kulatým nesmyslem nebo zvedání činek v posilovně. Ani jedna písnička nemá většího smyslu než jen, že existuje.

Obituary byli první nebo jednou z prvních deathových kapel, co jsem slyšel. Nechce se mi věřit, že už tomu bude skoro třicet let, kdy jsem coby dvanáctileté dítko zkoušel ještě ani ne mutující hlásek kroutit do podoby záhrobního growlu dle vzoru mistra Tardyho. První záseky floridské legendy dodnes uctívám, ale zase ne vše, co přišlo během jejich bohaté kariéry, mě oslovilo. Dvakrát nemusím tuctovku Back from the Dead ani Frozen in Time. Naopak miluju skoro stejně jako raná díla skvělé Xecutioner's Return. Chtělo by se říct, že to mám s Obituary a jejich valivým deathem střídavě oblačno. Ještě ale nikdy, nikdy nenatočili slabotu jako letošní, eponymní Obituary.

 

Vlastně by mě mělo potěšit, že nenatočili další stejnou desku v řadě. Že se nenoří jen v pomalých tempech… No jo, ale mně chybí Ralph Santolla a jeho dlouhá, tesklivá sóla. Chybí mi monumentální atmosféra hřbitovního smradu. Na novince se jede tupa tupa old school ve stylu punkově rozverného blbnutí stárnoucích hašišáků, kterým došel zlý dech. U poslední zastávky před prázdnotou Inked in Blood jsem se rozmrzele ušklíbal, ale současné „experimentování“ s hácéčkem a punkovým bordelem opravdu nepobírám. A už vůbec ne koketování s prázdně podaným heavy metalem, který má evokovat návrat ke kořenům.

 

Skladeb je na Obituary jak na kostele, až se jednomu rozplynou v jeden uvřískaný celek. Jediné, co mi připomíná staré dobré Obituary, je dlouhý growl Johna Tardyho. Ale ani ten už nestraší jako dřív. Ale na svůj věk je pořád dobrý. Překvapila mě rytmická variabilita druhého Tardyho. Toť můj příspěvek ke chválení. Zbytek chválit nelze a nenapadá mě nic jiného, než ztráta soudnosti. Nevěřím, jak osloví staré fans, kteří milovali pochmurnou atmosféru vykukující ze všech koutů tvorby Obituary. Na nové fanouše bude novinka zase příliš starobylá. Skladby jsou většinou o drhnutí dvou akordů, divném sólu a punkové base. Old school bez nostalgického ohně.

 

 

Natočit podobnou desku kapela menšího věhlasu, dostane se jí zavrhnutí možná i posměchu. Že za ní stojí legendy žánru, bude v médiích poprask, kterak kultovní Obituary natočili skvělé album, ve kterém se navrací do osmdesátých let, kdy bylo fuk, zda hrajete hardcore nebo thrash metal. Mně ovšem připadne, že Obituary nahráli album dobré k hopkání za kulatým nesmyslem nebo zvedání činek v posilovně. Ani jedna písnička nemá většího smyslu než jen, že existuje. Propad do nikam. Raději se vrátím ke starším klenotům a budu dělat, že desáté album nikdy nevzniklo.

 

P.S. Jediný klad alba vidím v geniálním klipu k Ten Thousand Ways To Die.


Autor hodnotí:

Čtenáři hodnotí:

Tvoje hodnocení:


  DISKUZE K RECENZI

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

irminsul / 6.8.17 11:56odpovědět

20 procent?není to žádný veledílo,na starý desky to pochopitelně nemá ale tohle hodnocení je trapný.Darkest day,xecutioners return,ok,ale tohle nový album fakt ne.Je to pohodová hudba a mě to baví."svatou trojici"Cause of death,The end complete a World demise už nepřekonaj,jasně,ale tohle neurazí.

Květák / 18.7.17 14:33odpovědět

docela ftipná recenze :-D

Jarl / 3.4.17 22:37odpovědět

Petr: To spíš ty, jestli neslyšíš rozdíl :D

Petr / 3.4.17 16:42odpovědět

Jarle, jdi se léčit.

Jarl / 3.4.17 7:55odpovědět

Jestli opěvujete Cause of Death, jak se vám může líbit novinka. Nebe a dudy

Beryn / 3.4.17 7:28odpovědět

Za tu bídu bych dal nulu. Bordel bez klódnýho rifu. Udýchaný nic. Můj názor.

Petr / 3.4.17 0:11odpovědět

Asi tak, za mě nejlepší co vydali po The End Complete. Chápu že recenzent je nejspíš na ty "progresivnější" věci ale 20 procent, to se chlapec třošičku ustřík.

Danik / 2.4.17 23:46odpovědět

Když pominu cause of death tak je to jejich nejlepší album zase má konečně dobrý zvuk a taky je technické proste nenudi jak všechny alba po cause of death

Divos / 2.4.17 9:41odpovědět

Obituary nestojí za nic dvacet let tak jaky vzruchy

-krusty- / 2.4.17 1:18odpovědět

Mluví ze mne asi zastydlá puberta, ale já jim to zase sežral i s navijákem :-) Líbí...

Hans / 1.4.17 20:37odpovědět

ty vole, ta deska je neskutečně blbá. Další Six Feet Under hadra.

Garmfrost / 1.4.17 18:18odpovědět

Je mě to líto, ale tahle deska se fakt nepovedla. Nikde ani náznak bývalé velikosti. Ani náznak pochmurnosti a morbidní valivosti jako dřív. Ani jedna písnička není v ničem zajímavá...

Hudo666 / 1.4.17 15:22odpovědět

dúfam aj ja že je to 1.apríl :0

Trevor / 1.4.17 15:17odpovědět

To si myslel vážne tieto bludy čo si popísal alebo je to len nepodarený žartík na 1.apríla ???

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky