Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  RECENZE

zpátky na seznam recenzí
The Warlocks - The Chain

The WarlocksThe Chain

Jirka D.20.5.2020
Zdroj: mp3 (320 kbps)
Posloucháno na: PC // Beyerdynamic DT 770 Pro 250 ohm
VERDIKT: Deska na pohodu, která si na nic nehraje a nepředstírá, že je něčím víc, než na co má sama nárok. A to stačí.

Přijdou na mě chvíle, kdy mám rád vedle sebe věci, které spolu nemají skoro nic společného. Nechci přímo říct dva extrémy, protože poslouchat novou desku Vader ne nic zas tak extrémního, byť ji dokážu sjet i několikrát po sobě a pořád si ji užívat. A vedle ní si rád pustím úplnou oddechovku, kterou může v současné době být třeba poslední album Stone Temple Pilots (kolega o něm krásně psal TADY), anebo třeba aktuální nahrávka americké kapely The Warlocks. Té jsme se na Echoes už celkem věnovali (dvě recenze) a byť to u mě mají trochu nahnuté díky ne zrovna stabilní a vždycky přesvědčivé formě, novinkovou desku The Chain dokážu brát celkem vážně. Plus mínus.

 

Tím plus je neskutečná pohodička a lehárko, které z desky sálá do všech světových stran a které má potenciál ukolébat vás i v dobách největších krizí do stavu lehké hibernace a absolutní psychické vyrovnanosti. Ostatně třeba zpěvák působí podobně retardovaně až neživě a během poslechu budete mít neodkladný pocit, že každou chvíli usne a konce desky se nedožije. Prostě klídek. Bubeník nespálí víc kalorií, než kolik jich je potřeba na zašněrování tkaniček u bot, ale ono to stačí, není potřeba víc. V tomto duchu deska plyne a je to na její poměry dost drsné slovo. Skoro by se chtělo napsat, že se vznáší jak kouř z marihuany a vůbec bych se nedivil, kdyby v tom všem figurovaly nějaké aspoň trošku nelegální látky. Proč ne, album vlastně působí podobně omamně a pokud se s ním dostanete na stejnou tepovou frekvenci (což znamená hodně, hodně zpomalit), čeká vás docela slušná symbióza.

 

The Warlocks band

 

Druhé plus je z kategorie čistě hudebních, protože na desce mě neskutečně baví hra se synťáky a efekty, přičemž důraz si položte na to slovo hra. Hravost je krásná vlastnost a je strašně velká škoda, že mnoho talentovaných kapel v dnešní hudebnímu byznysu nepřející době vypustilo tohle slovo ze svého slovníku a na místo něj zvolilo jistoty. The Warlocks v tomto směru působí jako maximální lůzři smíření se stavem věcí, a tak si celkem dovolují, nebojí se otáčet knoflíky u starých hraček a kouzlit s nimi dost zajímavé zvuky. Ostatně to, že to celé nemyslí tak úplně vážně, dokládá jejich vizuální prezentace, která je naprosto šílená a pokud si měl dělat úsudek čistě podle ní, náš společný příběh by skončil ještě před jeho první kapitolou. Tak hrozné to je - ostatně posuďte sami ZDE, můj favorit je právě klávesák. Tuhle kapelu prostě doporučuju poslouchat a raději se u toho na ní vůbec nedívat.

 

Celkově příběh téhle desky není o tom, že by chtěl bořit jakékoliv hranice a je dobré mít toto při poslechu napsáno před sebou jako zásadní pravidlo. A svým způsobem možná jako výhodu. The Chain je v tomto ohledu prostá deska, která se snaží přinášet prosté písničky a nutno uznat, že většinou se jí to daří. Hned úvodní Dear Son splňuje požadavky na lehkou psychedelickou skladbu docela slušně a naštěstí není jediná - je jich víc a možná jich je většina. Rytmicky svižnější skladby prakticky nejsou, snad s výjimkou výborné You Stooge You. A stejně tak skladby, které už to s tou pohodičkou přehnaly a sklouzávají k nudě, budete hledat jen vzácně, například v podobě Mr. Boogeyman.

 

 

Jinak album plyne docela konzistentně a decentně naplňuje představy o lenošivém, psychedelickém indie rocku, místy zahaleném do lehkého shoegaze oparu, který je příjemný a voní po vanilce. A je to jeho přednost i slabina zároveň. Pokud se naladíte na stejnou vlnu, bude vám v tom nadýchaném světě příjemně a dobře. Ale pokud ne, neřekne vám The Chain vůbec nic. Ale nebude to vaše chyba, tahle kapela prostě takhle funguje.


Autor hodnotí:

Čtenáři hodnotí:

Tvoje hodnocení:


  DISKUZE K RECENZI

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

Sorgh / 23.5.20 11:16odpovědět

Hudebně mě to baví, ale fakt je lepší je u toho nevidět. Zní to jako soundtrack k nějaké sentimentální roadmovie. Občas by tomu prospělo vzít to trochu od podlahy.

Lomikar / 24.5.20 11:11odpovědět

Náhodou klávesák je pán. Když máš pod jazykem papír a najednou ti kámoši oznámí, že se jde natáčet videoklip, tak jim buď řekneš, že teď se ti to nehodí nebo z tebe vypadne, že okej. No a z něj vylezlo to druhý a podle mě je třeba si ho za to vážit haha.

Lomikar / 20.5.20 15:10odpovědět

Mně to teda strašně sedlo. Taková abstraktní nostalgie. Povědomý pocity s časů, které jsem nezažil. Ta pohoda z toho plyne hlavně díky tomu, jak se album uzavře, jinak je tam podle mě spousta dílčích okamžiků a postupů, který se daj obdivovat a občas jsem si poposednul, abych byl blíž reprákům. Fakt pěkný.

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky