|
|
||||||||||

Jedna z pramála kvalitních věcí, které nám Polsko dává je i právě deathová grupa Vader. Důkazem toho je i letošní album Welcome To The Morbid Reich, které dle mého soudu může být žhavým kandidátem na desku roku a nejlepší album Vader vůbec.
Kapela na přes rok oslaví 30 let existence a to je celkem slušná řádka. A ještě ctihodnější je, že jejich hudba zraje jak víno, nebo chcete-li poctivý ležák. Sice se jedná o devátou řadovou desku, ale však také nejsou tyto počiny v diskografii osamocené. Ještě přičtěme sedm EP, čtyři kompilačky, dva živáky a pak samo sebou DVD a demíčka. Pro nás je z toho momentálně důležité to, že se kapela drží svého kopyta klasického death metalu, který neustále zdokonaluje. Má osobitou tvář a specifický způsob hry, díky kterému je bezpečně poznáme. Takový zevnějšek si zachovávají stále až do dnešních dní. A dnes, lépe řečeno v roce 2011, nám předkládají dílo, které nás vítá v morbidní říši. Zdá se, že kapela nás už názvem chtěla připravit na nějakou změnu. Na něco, co bude drsnější než to, co doposud známe. Na něco, co bude možná i zlomové. A je tomu skutečně tak? Já říkám, ano. Je to síla!
Vnitřek alba tvoří nejvíce syrová podoba. Jsou to tvrdé riffy, úderné rychlé bicí a celkově drsná monstrózní vizáž. Hodně ortodoxní ražení. Pravdou zůstává, že v diskografii kapely přetrvávají i výraznější, smrtelnější kousky, ale Welcome To The Morbid Reich se dá stavět na jejich úroveň. Ta obrovská energie z alba přímo čiší. Vaří se krev. Na druhou stranu však nenajdete nic, co by nějak výrazně měnilo charakter Vaderu, ale i tak je to sakra dobrý. Vyzdvihnout lze tu celkovou honosnou atmosféru, ty mocně drtivé riffy, ty nepřehlédnutelně propracované detaily a v neposlední řadě tu rozpínavou auru, kterou deska bezpochyby má. To, že se někdy v roce '83 kapela rozhodla hrát smrt metal, nebo-li death metal a ještě smrtícím způsobem, cítíme ještě dnes. Neb toto odhodlání v chlapících nezmizelo. Ta verva a nadšení, ba dokonce i agrese, se kterou zajisté album vznikalo, jsou z poslechu značně polapitelné pocity. Tahle hudba opravdu zabíjí. Zejména slyšíme-li mocný song I Am Who Feasts Upon Your Soul, který hrdě zastává prostředek desky, počíná se ježit ochlupení nejen na zádech. To by možná k celkovému dojmu mohlo stačit, i tak jsem nešetřil silnými slovy.
Kompozice alba ja nádherně poskládána tak, že si ji posluchač vyloženě užije. Nevinně navodí atmosféru malé intro, poněmž přijde dekáda pěti razantních písní. V této chvíli, kdy je posluchač už poměrně značně zdecimován, se dostává ke slovu v pořadí šestá, již výše zmíněná morová rána. Tato píseň má totiž takový delší začátek, díky kterému si mnozí na moment oddychnou. Ale ta bestie, která přijde dál, už jen ničí a chrlí oheň. Jedinečné momenty. Vše je dále vedeno mocnou palbou smrti-kovu až k předposlední věci, která je takovým dalším odpočívadlem. Poslední, morbidní zásah, už je jen takovým předznamenáním s varovným prstem. Ta píseň říká „My se ještě vrátíme!“. A já se na další pokračování těším.
Autor hodnotí:
Čtenáři hodnotí:
Tvoje hodnocení:
-krusty- / 1.11.12 16:56odpovědět
Po minulém rutinním albu je tohle pecka se vším všudy! Nečekaně spousta melodií a Peterův vokál vraždí (např. Decapitated Saints)
Label:Nuclear Blast
Vydáno:Srpen 2011
Žánr:death metal
Peter - zpěv, kytara, basa
Spider - kytara
Paul - bicí
01. Ultima Thule
02. Return To The Morbid Reich
03. The Black Eye
04. Come And See My Sacrifice
05. Only Hell Knows
06. I Am Who Feasts Upon Your Soul
07. Don’t Rip The Beast’s Heart Out
08. I Had A Dream…
09. Lord Of Thorns
10. Decapitated Saints
11. They Are Coming
12. Black Velvet And Skulls Of Steel

Funeral Nation Tour 2009
9.1.09, Brno, Favál

Obscene Extreme 2016 - pátek
15.7.16, Trutnov - Bojiště

VENOM Inc., VADER, Divine Chaos, Zompok
16.10.15, Brno / Klub Melodka

Sylvaine
Wistful

Scott Walker + Sunn O)))
Soused

Snowy Shaw
Snowy Shaw Is Alive!

Evergrey
Glorious Collision

Anathema
Weather Systems

Pačess
Absolutno

Tau Cross / Fuzz
III / Messengers of Deception

Solution.45
Nightmares in the Waking State - Part I
6. listopadu vyjde pod názvem In the Shadow of Your Shadow desáté album post-metalových velikánů Cult Of Luna. Jeho titulní skladba je k poslechu ZDE.
27.6.2026Po tři roky starém debutovému albu Monsters se připomíná americký projekt Elektrikill s novým albem Küntzpiracy. Užijete si dobrou tvrdou elektroniku ...
27.6.2026Aneb v září bude nový Cales!
26.6.202617. července vychází Nowhere Speaks, nové album post blackových kutilů Emptiness. Stane se tak znovu pod labelem Season Of Mist a víc jak pět let od c...
25.6.2026Historie nizozemských Soulburn je trochu složitá, pro zjednodušení řekněme, že jde o boční větev kapely Asphyx.
© ECHOES 2012, All Rights Reserved
Logo & web design by © Ondrej Hauser
Code by Ivosch
Runs on © iSys
Všechny články a recenze na stránkách echoes-zine.cz podléhají licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported.