Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  OZVĚNY

zpátky na seznam článků
Redaktorské ozvěny - leden 2023

Redaktorské ozvěny - leden 2023

Sarapis5.2.2023
Změna letopočtu nám dopřála jen krátký prostor pro garanční prohlídku. Zásobníky nových nahrávek jsou už zase plné. Kontrolky hlásí přetlak a stroje jedou na plný výkon, ale nebouchneme, nebojte se. Generátory slov už sestavily první recenze a dnešní lednová analýza je rovněž připravena na základě těch nejpřesnějších algoritmů. Akorát nám jakýsi kovboj sestřelil balon na monitoring, tak možná budeme mít drobné výpadky. Kdyby vám tu něco chybělo, dejte nám vědět, než nafoukneme nový.

 // Jirka D.

 

Thy Catafalque - Sgùrr (2015)  naše recenze vč. ochutnávky

zdroj: CD (# SOM352)

Sgùrr byla pro mě v diskografii Thy Catafalque poněkud opomíjená deska, a to z jednoduchého důvodu - v době jejího vydání jsem si ji nekoupil a než jsem se rozhoupal, byla vyprodaná. V tomto ohledu zapracoval vydavatel a loni v listopadu vydal CD reedici s lehce odlišným obalem, což mi nijak nevadilo a tentokrát jsem neváhal ani chvíli. Zpětně musím dát kolegově recenzi za pravdu jen částečně, skutečně se jedná o lehké ohlédnutí přes rameno, ale pořád je to dobrá deska, na poměry novějších Thy Catafalque řádně navztekaná a metalově surová. 

 

Katatonia - Sky Void of Stars (2023)  ochutnávka

Nad Katatonia jsem zlomil hůl už docela dávno, poslední deska, kterou jsem dokázal brát tak nějak vážně, byla Night Is the New Day. A to už je čtrnáct let. Všechno po ní jsem sice slyšel, ale nezanechalo to ve mně nic, což může být čistě moje chyba nebo neochota se učit novým věcem. Novinka je ohromující především svým zvukem a produkcí, která je nechutně pompézní s umělým a synteticky působícím feelingem. Přesně takovou produkci mívají Ghost, ale u nich to beru jako součást značky a svým způsobem jako formu nadsázky, zde je to kýč na druhou. Asi jsem beznadějný případ, ale když Katatonia, tak devadesátky. 

// Victimer: Bohužel, je to dávno pryč, kapela je jinde. Z nějakého důvodu (který dnes moc neumím pochopit) se mi ještě zalíbila deska The Fall Of Hearts, ale ten pravý konec pro mě nastal s Viva Emptiness.

 

FDK - Sunlight (2023)  ochutnávka

Návrat po dlouhých letech si samozřejmě žádá pozornost a po několika protočeních nové desky FDK si troufám tvrdit, že Sunlight si tu pozornost právem zaslouží. Hudebně je to návrat někam do období Salvation od Cult of Luna, což bude brzo dvacet let, ale to mi asi nebrání v tom si novinku FDK užít. 

 

Riverside - ID.Entity (2023)  ochutnávka

Po pravdě jsem z novinky polských Riverside zatím lehce zmaten. Na jednu stranu z ní cítím snahu dohnat Stevena Wilsona (úvod a první polovina desky), na stranu druhou jsou to klasičtí Riverside (druhá půlka). Každopádně ji poslouchám několik posledních dní a jsem zatím na začátku, ale žádný wow-efekt se hned zkraje nedostavil. Spíš zmatek. 

 

Phal:Angst - Without (2023)  ochutnávka

Nová deska vídeňských chameleónů Phal:Angst mi došla na recenzi před nedávnem a nějak se do ní zatím neumím dostat. Předchozí album mě docela bavilo (zde), novinka navzdory velkým ambicím a zajímavým jménům na pozadí (Jarboe, Lustmord) zatím neboduje. Ale budu to zkoušet a budu s ní třepat, třeba z ní něco vypadne. 

 


 

// Victimer

 

Schwarzprior - Nemoc (2022)  ochutnávka

zdroj: flac

Museli to vyříznout a jít s tím ven. Po osmi letech je to jako by Schwarzprior znovu začínali, dali k dobru šest skladeb na zkoušku a ať si lidi sami řeknou, jestli dobrý nebo ne. Nemoc je dospělejší, civilnější, ale pořád dost typicky energické a extravagantní dark electro. Víc se tam zpívá jak vyšiluje, je usazenější, což může někomu vadit. Mně ale ne, já si v tom znovu našel to svoje a ze sluchátek jde tahle Nemoc jen velmi zřídka.

 

Andvaka - diskografie (2019-2022)  ochutnávka

zdroj: flac 

Andvaka je islandský doom metal s depresivní náladou a barytonem, což při správném spojení může slabšího jedince přivést až na okraj života. Jejich diskografie čítá jedno album z roku 2019 a pak pár singlů. Debut mě fascinuje, další věci o něco méně, ale rozhodně je to tip pro radostné večery, které je z nějakého důvodu potřeba udělat pochmurnějšími.

 

Obituary - Dying Of Everything (2023)   ochutnávka

zdroj: mp3 (320) 

Některé desky z let 2009 a výše byl pro mě problém doposlouchat. Byl to jen výluh dřívějšího smrťáckého aroma, které psalo historii. Od novinky jsem proto nečekal nic, ale hle, poslouchám ji celkem pravidelně. Obituary sice nevytvořili nic převratného (to už po nich ani nikdo nechce), ale rozhodně se jim vrátil hlad a energie. Dying Of Everything zní prostě dobře.

// Sarapis: Na první poslech hodně dobrý. A pořád to drží! To album fakt smrdí poctivým potem, šibalskou riffařinou a ten Tardyho vokál, ten diktuje!

 

Tchornobog & Abyssal - Split (2022)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320) 

Tady to bude i při pouhých dvou skladbách na dlouho. Jak mě zaujali Tchornobog, tak jsem zatím nevstoupil dobře do části Abyssal, abych po čase zjistil, že jsem ztratil klíč i k Tchornobog a že jsem pro podobný typ nahrávky asi ještě nedozrál. Lépe řečeno, aktuálně jsem mimo a zkusím se vrátit později. Dvě dlouhé, spletité a více vlivy zasažené blackovky je třeba absorbovat s čistou hlavou. Nebo radši ne?? Obě jsou ukázkou hudební ekvilibristiky a experimentů na původním černočerném rámu, liší se prakticky jen zvukově. Je to o přístupu a nastavení.

 

Natt - Natt (2023)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320) 

Natt je nové uskupení z Norska, které lze popsat jako psychedelicky post-doomové, post-rockové a experimentální. Další kousek, u kterého je během jeho ryze instrumentální náplně třeba pohnout s přemýšlením, aby člověk stihl zachytit co má. Aby uměl zjistit, jestli se během tří dlouhých písní nepřejedl, nebo jestli by si naopak přidal. Pro úplnost, za těmito Natt hledejme dva pány z Bergenu, kteří prošli kapelami Krakow a Malignant Eternal

 

Arkæon - Parasit (2022)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320)

Ani s Arkæon to není práce na minimum poslechů. Dánská blacková formace na konci loňského roku debutovala s materiálem, který by se dal označit jako technický nebo progresivní, ale jeho jádro je pořád ušpiněné a temné. Což je dobře. I když styl kapely umí narůst o různé dovednostní chuťovky, kapela nelétá v oblacích a drží se čertovského kopyta a umí být groovy. Je to podle mě naředěno tak akorát, což mě na Arkæon baví nejvíc. 

 

Human Vault - Fragment Existence (2022)  ochutnávka

zdroj: CD 

Nové album mého oblíbeného elektro umělce Mortuma. Fragment Existence jako by umělo do jeho kyberneticko nihilistické duše Human Vault propašovat více emocí a hřejivě tanečních rytmů, než tomu bylo v minulosti. Zkoumám, třídím dojmy. CD je doma (díky Ryby), recenze musí být. 

 


 

// Bhut

 

Melvins - Bad Moon Rising (2022)  ochutnávka

 

zdroj: mp3 (320) 

Nemá smysl líčit tuhle kapelu v nějakém pohledu jestli je dobrá nebo špatná. Je prostě skvělá. Pokaždé trochu jiná a hlavně natolik svérázná a osobitá, že vás stejně vždycky něčím dostane nebo překvapí nebo si z vás jednoduše vystřelí. Jejich diskografii absolutně neovládám, to může stíhat leda David. Tohle album mě však baví, no… které mě nebavilo, že. Třeba hned první kus, který se táhne jak smrad, až vás to trochu rozčiluje, ale pak si řeknete - Melvins… a je to doma. A i takový Jirka bude jistě nadšen, když mu řeknu, že je oproti jiné produkci výrazně tišší. Totiž v autě jsem si musel dát tuhle desku mnohem víc hlasitěji, než jiné. 

 

Törr - Inkvizitörr (2022)  ochutnávka

 

zdroj: mp3 (320) 

S kapelou jsem ukončil nákup nosičů albem Törritorium a dále už mi to fakt nebavilo. Nové album je někde na půl cesty mezi tím, co se mi od nich líbí a co mi přijde až debilní. Už jen ten obal: lebky, oheň, oprátka, nějakej namakanec s mačetou… není to náhodou Manowar? Tohle album cítím tak pade na pade a vlastně furt nevím, kam s ním. Ale protože tenhle “čertovskej Alkehol” nemá u mě doma úplně prostor asi se nejspíš zase neshodneme. Už se na to prostě… jaksi… asi… no, vyserte. 

 

Okult - Postmortal Interrogation (2022)  ochutnávka

 

zdroj: mp3 (320) 

Další z řady tuzemských výjevů. Musím ovšem uznat, že tenhle death metal mi sedí. Nelíbí se mi sice název kapely a obal desky, ale s tím se lze nějak vypořádat. Hudebně to cítím někde v mantinelech Malevolent Creation a Deicide a to se mi docela zamlouvá. 

 

Sorgetid - Natt Av Tusen Dödsfall (2022)  ochutnávka

 

zdroj: mp3 (320)

Black metal. Příjemný, líbivý, prostě takový jaký mám rád. Black metal… Pokud máte rádi Gorgoroth na albu Under The Sign Of Hell, tak budete doma. 

 

Misþyrming - Með Hamri (2022)  ochutnávka

 

zdroj: mp3 (320) 

Říkejte si co chcete, ale mě se to fakt líbí. Je to sice víc Helheim, ale furt je to hodně dobrá věc, která se mi zamlouvá. Navíc, když už mám předchozí alba, tak jim tohohle bratříčka v polici prostě nezapřu. Čím víc to poslouchám, tím víc jsem přesvědčenej o tom, že druhej song je prostě hymna jak zmrd! Ta skladba má neuvěřitelnou sílu - klikni na ukázku. 

 

Nová Síla - Behavioral Enslavement demo (2022)  ochutnávka

 

zdroj: mp3 (320) 

Synthpop/EBM je asi styl, který tohle těleso produkuje. Těžce, ale fakt těžce archaickej sound, kterej v jeden moment vyvolává úsměv a v druhým momentě vás zase zastihne u toho, jak si tu malou nahrávku furt točíte dokola, protože ta tajemná podmanivá atmosféra vás ve vší tý primitivnosti prostě dostane. Je to svým způsobem zvrhlá věc, ale fakt se mi to líbí.

// Victimer. Je to prima. Naivní a prima :)

 

Madonna - Ray Of Light (1998)  ochutnávka

 

zdroj: mp3 (320) 

Dostalo se mi určitého doporučení, že tahle madonka není vyloženě blbá a najde se tam pár zajímavých ne-li skvělých skladeb. No a ono to tak fakt je. Sice bych album občas trochu proškrtal, ubral zpěvných ploch a některé pasáže poněkud vyměnil, protože se na nich hodně podepisuje doba vzniku a tehdejší elektronické trendy. Nicméně furt je to docela solidní klidná deska, která ukazuje, že i takováhle popová star vlastně umí dobře zpívat a složit i vyloženě neradiové hity. Sice asi každý bude znát tutovku Frozen, ale v celé té nabídce tam určitě lze vyhledat i to své skoro až trip-hopové oblíbenství. 

// Sorgh: když ses přiznal ty, Bhute, tak já se taky přiznám. Super písničky. Tady jí to kurňa slušelo, v té černé.

 

Ora Lamae - A Gate To The Other Dimension (2022)  ochutnávka

 

zdroj: bandcamp 

Tuzemský těžce komplikovaný death/black, který vám zatočí s představami o takovém žánru. Ničící materiál. 

 


 

// Garmfrost

 

Ahab - The Coral Tombs (2023)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320)

Ahab nezklamali. Tentokrát se vydáme hodně hluboko pod vodu. Mlsám a užívám si…

// Bhut: Tak já se do toho nějak nemůžu ponořit. Poslední dvě desky byly od nich natolik masivní a silné, že mi tahle další přijde výrazně slabší. Ale dám tomu čas, tahle voda pluje pomalu…

// Victimer: První dojmy byly velké, ale teď se v tom nějak brodím... 


In the Woods - Diversum (2022)  naše recenze vč. ochutnávky

zdroj: mp3 (320)

Rockec á la Green Carnation… Kruh se uzavírá. In the Woods se poslední deska moc povedla a ten zpěv… Mňam 

 

Obituary - Dying Of Everything (2023)   ochutnávka

zdroj: bandcamp

Jak jsem prskal na předchozí řadovku Obituary, tak mě při poslechu Dying of Everything pochodují nohy do rytmu. Novinka je i přes název plná života, nadšení a pestrých beatů. Pořád samozřejmě v rámci Obituary stylu. 

 


 

// Sarapis

 

Ahab - The Coral Tombs (2023)  ochutnávka

zdroj: youtube

V těchto hlubinách roste tlak s každým metrem. Sypanice na začátku je jako boj s vlnami o přežití, ale pak už jenom klesáme přesně do míst, kde Ahab vládnou pevnou ploutví po dlouhou řadu let. S některými kapitolami jsem už splynul v jedno, u jiných ještě kroužím kolem splávku, ale věřím, že se brzo chytnu úplně a svou schránkou rozšířím korálový útes o další vrstvu skořápek.

 

Antimatter - A Profusion of Thought (2022)  ochutnávka

 

zdroj: mp3, bandcamp

Zatímco předchozí album Black Market Enlightenment (recenze) překypovalo dusivou depresí zaklesnutou do krásných skladeb, na novince A Profusion of Thoughts není smyčka konečného řešení tolik utažená a bohužel ani síla skladeb netáhne melancholiky dostatečně k zemi. Když se pak člověk dozví, že nahrávka sestává z různých přebytků z minulosti, nakonec to celé dává smysl. Poslech určitě není ztráta času, ale pocitově se mi album zdá delší než předchůdce, přitom má minutu k dobru.

 

Drudkh - Всі Належать Ночі (All Belong to the Night) (2022)  ochutnávka

 

zdroj: mp3, bandcamp

Ukrajinský šaman Roman Saenko odhání světýlkem v okně zlé duchy, oprašuje stůl, kde předtím řádili a zve nás na hostinu o čtyřech chodech, kde servíruje, co po nich zbylo. Chmurná nálada, agresivní riffy, zadumané chvilky tísnivého klidu a melodie, které se zařezávají do těla jako trpělivá pila dvoumužná. Laskomina z konce roku, která mi vrátila jméno Drudkh do playlistu.

 


 

// Sorgh

 

Obituary - Dying Of Everything (2023)   ochutnávka

Obituary jsou stále skvělí, hrajou jako mladíci se zkušenostma starých pardů. Album je takové klasické Obituary, ale zdá se mi, jakoby se snažili víc zapracovat na struktuře skladeb. Technicky je to vyspělá deska, která mě moc baví.  

 

FDK - Sunlight (2023)  ochutnávka

Návratové album skvělé české party, to mi udělalo radost. Hudebně nic nového, kupodivu, ale proč by mělo? Fungovalo to kdysi a funguje to i teď. Neztratili ani trošku energie a ve skladbách je slyšet všechno - vztek, smutek, rozvrat. 

 

Death - Human (1991)  ochutnávka

 

Obituary do opozice jsem postavil deathmetal úplně jiného ražení. Tohle album jsem trošku opomíjel, ale tady se nachází ten zlom odkdy mě Death baví. Vše od Human je super. Povinná školní četba.

 

Paradise Lost - Believe In Nothing (2001)  ochutnávka

 

A když melodii, proč ne “měkké” paradisovské období. Tahle deska už mě nasázela hezkých pár žihadel a od té doby vím, že i bolest je někdy krásná. Tak nějak smutně jak to Paradise Lost umí.

// Bhut: Tohle album mám velice rád. Songy jako Mouth máme na jednom z mnoha kompilačních CD v automobilu. 

 


 

// Bodin

 

Ahab - The Coral Tombs (2023)  ochutnávka

zdroj: CD, flac, mp3

Neuvěřitelně silné album. Od počátku roku jednoznačně to nejposlouchanější.

 

Ultha - All That Has Never Been True (2022)  ochutnávka

zdroj: flac

Je mi záhadou, že mi ještě donedávna tato německá smečka unikala. O to víc si teď užívám jejich loňskou desku a doháním resty.

// Lomikar: Jejich starší desku Converging Sins strašně uznávám. Líbí se mi i ten vokál, ale hlavně na nich mám rád tu neústupnost a trpělivost. K dalším albům jsem se bohužel nedostal také z toho důvodu, že jen první a poslední track Converging dává dohromady cca 40 minut. Což je (vyzkoušeno) pěšky z Vršovic do Holešovic. 


Black Sabbath - Tyr (1990)  ochutnávka

zdroj: flac

Měsíc leden byl u mě ve znamení poslechů starých dobrých Black Sabbath, obzvláště éry kdy za mikrofónem stál famózní Tony Martin.

// Bhut: Skvělé a přehlížené období. Chvála.

// Sarapis: Zbožňuju od mala.

 

Høstsol - Länge leve döden (2023)  ochutnávka

zdroj: flac

Debutové album švédského “all-stars” uskupení. 

 

Esoteric - Paragon of Dissonance (remastered 2021)  naše recenze vč. ochutnávky

zdroj: CD

Listopadový koncert oblíbených Esoteric v ostravském Barráku jsem si nenechal ujít a rovnou si zakoupil i remasterovanou verzi alba Paragon of Dissonance, kterou si často užívám a hledám skrytá zvuková zákoutí.

 

Obituary - Dying Of Everything (2023)   ochutnávka

zdroj : flac

Po prvním poslechu jsem už pomalu lámal hůl. Byl jsem zklamám a ničím mě album neoslovilo. Nicméně druhý a třetí poslech přeci jen napovídá, že zas tak zlé to nebude. Každopádně to nejlepší mají už Obituary dávno za sebou.

 


 

// Lomikar

 

Hans Zimmer - The Dark Knight Rises OST (2012)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320) 

Zimmrovské osmdesátinástrojové vlny, objímající ty nejprostší melodické motivy by mohly někoho, kdo se ve vážné muzice třeba vyzná, dost iritovat. Jenomže není každý hrdinský epos ve výsledku prostým příběhem jednotlivce v soukolí obrovského plánu? Zimmer je právě proto ideálním průvodcem takovýchto příběhů. Diplomat mezi vysokým a nízkým, mezi neprostupnou komplexností a plebejskou prostotou. 

 

Abyssal - A Beacon in the Husk (2019)  naše recenze vč. ochutnávky

zdroj: mp3 (320)

Když neirituje, tak to strašně nudí. Téhle fázi technických disharmonií jsem tehdy propadl stejně jako mnozí další, abych po pár letech zjistil, že to fakt byla jen fáze. Je to v zásadě jazz. Což je špatně.

 

Der Blutharsch and the Infinite Church of the Leading Hand - The Cosmic Trigger (2013)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320)

Vzpomínka na již nestárnoucího psychedelika Albina Julia a tu jeho bandu podívínů. Nechybí zastřený zvuk, silné odkazy na sedmdesátky, hodně elektroniky ani tradičně šíleně falešný vokál Marthynny. Je tu bez nich smutno. 

 

Sinmara - Aphotic Womb (2014)  naše recenze vč. ochutnávky

zdroj: mp3 (320)

Velmi zlý islandský black metal, který mě bavil a hodlám ho nadále studovat. 

 

SÂVER - They Came With Sunlight (2019)   naše recenze vč. ochutnávky

zdroj: mp3 (320)

Velmi zaměnitelný norský post-hardcore, který mě nebavil a nehodlám ho nadále studovat. 

 


 

// Symptom 

 

Chief Bromden - Noise Forever (2022)  ochutnávka

zdroj: bandcamp

Energický post-punk.

 

Trny & Žiletky - Třetí hlas (2022)  ochutnávka

zdroj: bandcamp

Temný metalový rituál.

 

Wesenwille - III: The Great Light Above (2022)  naše recenze vč. ochutnávky

zdroj: bandcamp

Moderní pojetí black-metalu.

 

Aplaus pro dva - Aplaus pro dva (2022)  ochutnávka

zdroj: youtube

Dynamické akustické duo.

 


  DISKUZE K ČLÁNKU

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky