Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  OZVĚNY

zpátky na seznam článků
Redaktorské ozvěny - únor 2022

Redaktorské ozvěny - únor 2022

Sarapis6.3.2022
Než světu definitivně bouchnou saze, budeme rádi, když stihneme ještě aspoň jeden ozvěnový průzkum. Snad to není už tenhle.

// Jirka D.

 

Cult of Luna - The Long Road North (2022)  naše recenze vč. ochutnávky

zdroj: mp3 (320 kbps)

Nová deska Cult of Luna ve mně zatím nevyvolává takovou odezvu jako alba předchozí, ze kterých spíš přebírá a recykluje. Ostatně recenze už je pár dní na světě, takže víc se můžete dočíst v ní.

 

Jethro Tull - The Zealot Gene (2022)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320 kbps)

Jethro Tull mám moc rád v období od počátku do roku 1980, kdy vyšlo album A. Následné věci mi nic neříkají a upřímně jsem jim ani moc šancí nedal. Nová deska mi nezapadá do žádného kontextu alb předchozích (ostatně minulá deska vyšla už hodně dávno) a kromě sólové tvorby Iana Andersona jsem nic aktuálního kolem Jethro Tull nesledoval. Novinku zkouším poslouchat, ale zatím jí upřímně vůbec nerozumím.

 

Wovenhand - Silver Sash (2022)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320 kbps)

I v případě Wovenhand mám raději starší věci, byť zdaleka nejsou tak staré jako ty od Jethro Tull. Jejich zvláštní rockový šamanismus mi na novince docela ladí, ale na úplné omdlení to není. Což nemusí být úplně špatně, prostě fajn deska, kterou si akorát docela užívám. 

 

KoRn - Requiem (2022)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320 kbps)

V mém vztahu ke KoRn by se dalo použít české rčení o zlomené holi a novým albem se na tom nic nezmění. Za mě jsou to pěkné písničky na jistotu, které jaksi udržují kapelní status quo, ale další rozměr v nich neslyším. A byly časy, kdy KoRn platili za inovátory…

 

Der Weg einer Freiheit - Noktvrn (2021)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320 kbps)

Tohle je pravidelný posluchačský návrat, především teda v práci a na cestách. Tohle album mě baví moc. 

 


 

// Victimer

 

(Dolch) - Nacht (2022)  naše recenze vč. ochutnávky

zdroj: mp3 (320)

Jednoznačně mé nejposlouchanější album měsíce února. (Dolch) se mi velice rychle dostali svou noční, goticky experimentální nahrávkou pod kůži, a byla z toho každodenní poslechová seance. A to vyústilo až do recenze. 

// Garmfrost: První poslech říká cajk. Je to jiný a přitom vlastně pořád stejný. Magie, noc, atmoška…

 

Boris - W (2022)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320) 

Hlučící křehkost a další souboj protikladů dle poslední receptury mistrů v oboru. Je to vlastně takový drone trip-hop. W není albem, které by mě uhranulo, ale pořád mě láká dostat z něj víc, než mi zatím dovoluje. Jsem tak na 60% zájmu, chápání i hodnocení. To není moc, otázkou zůstává, jestli to půjde aspoň trochu výš.

 

Voivod - Synchro Anarchy (2022)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320)

Vesmírní dinosauři Voivod a jejich orbitální metal. Černobílý obal, ale vůbec ne černobílá hudba. To je hotová univerzální zbraň riffového ničení. Mísí se v nich melodie, hravost a profesorsky studená meziplanetární sprška nadhledu. Je to heavy, je v tom kus rockové psychedelie, punkové duše, a třeba i kousek doomu, když na to přijde. Synchro Anarchy mnou začalo hodně silně prorůstat, ale musel jsem tomu jít trochu naproti. Ostatně jako vždycky u Voivod. Teď už je to velká jízda.

 

Dream Unending - Tide Turns Eternal (2021)  ochutnávka

zdroj: flac 

V těchto dnech na fanoušky doomu asi nejvíc působí novinka Shape Of Despair, ale já tu mám jednu polozapomenutou věcičku z konce roku 2021. Dream Unending je debutující dvojice z USA, která v sobě snoubí syrovost a atmosféru zkázonosného stylu. Vězí v nich něco zvláštního, což v největším rozkvětu stylově ubíjejí a posílají na onen svět. Za mě povedená doomová hustota, dřevnatá.

 

Hebosagil - Yössä (2022)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320)

Hebosagil jsem dlouho neslyšel a jsem docela překvapen. Pamatuju si je jinak… Yössä je hrubá i chytlavá rock metalová deska, útočná i milá tvář kapely, která jako by dávala možnost vidět Waltari jako větší vandráky. Víc k tomu nemám, tohle si teprve musím srovnat v palici.

 

Celeste - Assassine(s) (2022)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320)

Apokalyptický metal Celeste jsem v minulosti s přestávkami sledoval. U nich vím, že mě vždycky něčím chytnou, aby když mám jít hlouběji, přestává to působit a začíná to být dost nuda. S novinkou Assassine(s) je to zatím úplně stejné. 

// Garmfrost: Mě nový Celeste nudí. Melodie pěkný, zpěv pořád dobrej… Ale kde je zloba, nihilismus? A fakt se to rychle oposlouchá. Borci jdou tam, kam se mi nechce.

 

Anatoly Grinberg - The Dreams And Their Meanings (2021)  ochutnávka

zdroj: flac

Ruský elektronický mág na autorském albu svojsky popisujícím různé druhy snění. Experimentální elektronika na pomezí ambientu a industrialu, hodně slušná možnost podívat se do světa, kde bdíme a přitom se nám vrací útržky toho, co jsme už prožili. Poslouchám zásadně po setmění. 

 


 

// Garmfrost

 

Shape of Despair - Return to the Void (2022)  ochutnávka

zdroj: youtube

Musím si sakra dávat pozor, kdy si nové album nedostižných zachmuřenců Shape of Despair pustím. Tak jako Monotony Fields se mnou Return to the Void nemává, nicméně poslouchám desku pár dní a tuším, že jen tak nepřestanu. S každým poslechem je dojem hlubší. Jen přes slzy nevidím nic…

// Sarapis: Nevím, jestli to bude taková pecka, jako předchozí desky, ale dva vály z bandcampu ještě z období před vydáním mě docela zmrazily. Na celek se teprve chystám, natěšenej...

 

Amorphis - Halo (2022)  ochutnávka

zdroj: LP 

Halo se mi ze začátku vlastně ani moc nelíbilo. Jen momenty. Velice rychle jsem však albu propadal víc a víc a víc… Opět zde máme kouzelná místa, progresivní manýry a hlavně špičkové muzicírování a ještě lepší zpívání. Amorphis mojí srdcovkou jen tak nepřestanou být. Naopak! 

 

Darvaza - Ascending Into Perdition (2022)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320)

Zato Darvaza mě svým dlouhohrajícím debutem vlastně zklamali. Ascending Into Perdition není vůbec špatné album. Je výborným. Oproti šíleným ípíčkům je novinka však příliš “normální a běžnou” nahrávkou. Nekoná se šok, mráz po zádech a ďábelská chuť někomu něco provést. Album zkrátka nesplnilo má očekávání…

// Victimer: Pravda, jeví se to docela obyčejně…

 

Immolation - Acts of God (2022)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320)

V podstatě ani Acts of God se mnou nic moc nedělá. Immolation jsou moji hrdinové, průvodci temnou brutalitou, ale nové album je jakési bez energie, bez šťávy… Uvidíme. Však s poslechem nekončím.

 

Dagoba - By Night (2022)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320)

Vyměklí Frantíci Dagoba bývají čas od času mými společníky v momentech, kdy mám chuť na moderní metálek. Většinu jejich desek mám moc rád. Tuším však, že By Night mezi ně patřit dlouho nebude. Všechno je příliš okaté, lákavé, ale pod povrchem toho moc není…

// Victimer: Novou Dagobu jsem vzdal hned. Pro mě naprosto nestravitelná protivnost, eh…

 


 

// Sarapis

 

Saxon - Carpe Diem (2022)  ochutnávka

 

zdroj: mp3, youtube

Angličtí vytrvalci nasadili v posledních letech slušné tempo a v souladu s názvem posledního alba nemají pro zahálku ani kapku pochopení. Nezapomínejme, že Saxon byli plodní a pracovití vždycky, ale teďkonc v jejich letech, to chce přinejmenším hodně vlákniny. Nahrávka Carpe Diem mě od vydání pořád baví a ačkoli mi vyhrožování není vlastní, možná z toho bude i recenze.

 

Airbag - All Rights Removed (2011)  ochutnávka

zdroj: CD, bandcamp

Při poslechu alba All Rights Removed, které je pro mě takovým couváním po schodech v diskografii kapely, se mi jen potvrzuje, že Airbag nasadili svému stylu želízka už v raných letech své existence a od té doby ho jen tahají po soudech. V jejich světě hloubavého komfortu je mi dobře, i když je nutno přiznat, že All Rights Removed je o dost živější a nápaditější práce než poslední obhajoba A Day at the Beach. Ale rád se nořím do obojího. Za dva měsíce vyjde další sólovka Riiseho, to si taky asi nenechám ujít.

// Sorgh: Tohle album se mi líbí, ale na dalších už jsou Airbag moc vyměklí a na můj vkus jednotvární.

 

The Sisters of Mercy - Vision Thing (1990)  ochutnávka

 

zdroj: mp3

V únoru jsem si také doplňoval mezery ve všeobecném rozhledu. Cíl prozkoumat pořádně alespoň jednu desku The Sisters of Mercy nebyl nijak vázán na méně významnou nahrávku Vision Thing, ale ta mi padla do oka v rámci četby ročenky 1990 v režii retro plátku Rock History a než bys řekl švec, už mi album prohánělo neurony. A ne jen jednou. Vision Thing působí nenápadně, ale má silné momenty, ať už v úspěšném singlu More nebo parádní hitovce When You Don’t See Me, případně v minimalistické Doctor Jeep s jedním kytarovým riffem a podobně uhrančivé Ribbons. Detonation Boulevard je naopak vcelku otravná a našlo by se i pár songů, které jen proplují kolem jako loďka se spícím rybářem. Ale v pohodě, nemusíme se vídat denně. Jako oddychovka je to zlatý.

// Garmfrost: Byly časy (za mých mladých let- hehe), kdy jsem tohle album nebyl schopnej vyndat z přehrávače. Bylo jiný než předchozí (jednodušší ale poutavější) desky, ale svojí chytlavostí a parádním tahem na branku si mě jednotlivé hity získaly jednou pro vždy. Dnes už asi plácnu jako Sarapis - jako oddychovka je to zlatý… Ale tenkrát, tenkrát jsem Vision Thing žral i s navijákem.

 


 

// Sorgh

 

Immolation - Acts Of God (2022)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320), bandcamp

Těžko říct, proč to Immolation se mnou tolik umí. I když nepředvádí nic světoborného, v jejich světě se ztrácím rád. Atmosféru mají jedinečnou a pod dusivou poklicí se skrývá hodně technického umění. Pro mě jsou deathmetalovou ikonou No.1.


Borknagar - The Archaic Course (1998)  ochutnávka

zdroj: mp3

Jedna z milých vzpomínek. Borknagar už dlouho neposlouchám, skončil jsem tuším u Empiricism a tak když mám chuť vracím se do hluboké historie. Tady je vše v pořádku, melodie, přiměřená míra tvrdosti, krapet toho blackmetalu, vybalancované tak akorát.

// Victimer: Jednou za čas je to hotový balzám na duši. Moc pěkné období.

// Garmfrost: Z prvních čtyř alb je The Archaic Course mým nejmíň oblíbeným. To ale neznamená, že se mi nelíbí. Líbí se mi víc, než cokoliv, co přišlo po Empyricism. Vortex tady teprve rozjížděl, co předvede na Quintessence. Jaj, to byla a stále je nádhera…

 

Cult of Luna - The Long Road North (2022)  naše recenze vč. ochutnávky

zdroj: mp3

Tady zatím bojuju a nemůžu se do alba dostat. Chybí mi něco silného. Asi to bude někde schované a cesta k tomu bude dlouhá a složitá.

 

Hypnos - The Blackcrow (2020)  ochutnávka

zdroj: mp3

U mě doma pozapomenutá kapela, trestuhodná nedbalost. Obdivuju netušenou krásu, Hypnos současnosti hrají jinak než jsem tušil. 

 


 

// Symptom 

 

The Gaslamp Killer - Breakthrough (2012)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320 kbps)

DJ.

 

Finneas - Optimist (2021)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320 kbps)

Pop na úrovni.

 

Billie Eilish - Happier Than Ever (2021)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320 kbps)

Pop na úrovni.

 

Band Of Horses - Infinite Arms (2010)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320 kbps)

Alternativní rock.

 

Russian Circles - Blood Year (2019)  naše recenze vč. ochutnávky

zdroj: mp3 (320 kbps)

Instrumentální post-metal.

 


  DISKUZE K ČLÁNKU

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

Kruppe / 7.3.22 8:23odpovědět

ALLEGAEON : Damnum, moderni metal s primesi deathu.Bavi rozhodne vic nez posledni Rivers of Nihil.CULT OF LUNA : The Long... a mne se to libi,i kdyz popravde nejvic ty pasaze co pripominaji The Ocean...ZEAL AND ARDOR :Zeal and Ardor ,nic noveho od predesle tvorby,ale stale se to posloucha dobre.Btw.diky za tip s DOLCH!

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky