|
|
||||||||||
Nikolu Muchovou můžete potkat v jedné brněnské, lehce netradiční kavárně, připraví vám něco dobrého k pití, k tomu něco na zub a když budete hodní, přidá pár historek ze života. Na první pohled celkem normální holka s nebrněnským přízvukem a s vrabčím hnízdem na hlavě; na druhý pohled se nemění nic. Právě v té kavárně jsme si předali tuhle desku, prohodili pár slov a vzbudili pozornost dvou (asi) náhodných zákaznic, které poznaly, že ta slečna servírka je vlastně ona ... no právě ta holka s tou kytarou, ta Mucha přece! Bylo to milé.
Gramodeskovou edici „Slovácké epopeje“ má na svědomí Vladimír Schwarz a jeho sympatické kopřivnické vydavatelství Piper records a o tom, jak je ta nahrávka dobrá, se už psalo všude možně. Mucha svou formou protest songu vzbudila nemalou pozornost, upřímně míněné a především vlastní osobou odžité náměty skladeb jsou celkem v kontrastu k interpretům, kteří si nemůžou vybrat mezi společenským rebelstvím a teplýma ponožkama vlastní existence. Nikola se mezi těmito dvěma póly nerozhoduje, ona prostě žije svůj život, do práce jezdí na rezavým kole a když ji něco naštve, napíše o tom písničku. A když ji něco naštve hodně, k tlustému slovu nejde daleko.
Pro realizaci alba a kapely se Nikola obklopila zkušenými muzikanty a nahrávání bylo svěřeno zkušenému studiu. Zvuk Jámoru je typický, rukopis Ondry Ježka poznáte mezi stovkou jiných, jeho životný a nijak zvláštně přikrášlovaný sound má blíž do garáže než do 21. století, ale právě proto má své kouzlo a své nezpochybnitelné místo pod sluncem. Mucha v jeho podání zní hodně ostře, někdy až tak, že mi není úplně milo, ale záměr je jasný, prostředky lze spolknout a s výsledkem se minimálně spokojit.
Album samotné působí dojmem, že bylo nahráno na první dobrou, doslova naboucháno za jedno odpoledne, bez dlouhých rozmyslů, strategií a snah komplikovat si zbytečně život. Syrovost, punková jednoduchost a maximální spontánnost, možná taky by se dala ve stručnosti charakterizovat „Slovácká epopej“. Neznamená to, že by se u aranží nepřemýšlelo, že by skladby byly pouhými výkřiky nespokojenosti, v kterých by rádoby šokující obsah maskoval hudebnické diletantství. Ani jedno není pravda - hudební skutečnost je sice jednoduchá, ale nikoliv odbytá, texty jsou vulgární, ale mají daleko k bulvární zkratce. Celek působí maximálně upřímným dojmem, u kterého si možná ještě vzpomenete, že rocková muzika byla vždycky jakousi formou protestu. Jenže časy se mění.
Autor hodnotí:
Čtenáři hodnotí:
Tvoje hodnocení:
Ruadek / 14.1.14 14:55odpovědět
Přistihl jsem sám sebe u toho, že jsem zauvažoval o slovech tady hozených a došel k tomu, že mě někdy tvé recenze, Jiří, baví více než samotná hudba kterou popisují a hodnotí. Tuto jsem zatím neslyšel ale pokusím se to aspoň někde poslechnout. Nalákalo.
David Kasík / 14.1.14 19:06odpovědět
Já tentokrát mezi oba světy vkládám bez zbytečných pochyb čisté rovnítko:-)
Ruadek / 15.1.14 8:52odpovědět
Nejsi ty Lišák Kulišák? :-)
Label:Piper records
Vydáno:Červen 2013
Žánr:folk / rock / punk
Štěpán Svoboda - bicí, perkuse, vokál
Petr Zavadil - kytara, banjo, vokál
Martin E. Kyšperský - basa, varhany, piano, mandolína, ukulele, zvonkohra, vokál
Nikola Muchová - zpěv, kytara
strana A
1. Úchyl
2. Semeno
3. Chlapi sú kokoti
4. Lama ina
5. Kaj džas
6. Hygiena
strana B
7. Polička
8. Chleba s marmeládů
9. Nikolo, Nikolo.....!
10. Ježíš
11. Půl kila vepřového
12. Es tut mir leid
Mucha
Nána
Mucha
Tos posrals
Mucha
Chci napsat něco o stresu, ten je mi teď blízkej
Echa v barvách CZ scény 08
Glaciation
Sur les falaises de marbre
Fluisteraars
Bloem
No Man's Valley
Outside The Dream
Eine Stunde Merzbauten
7305
Scheitan
Travelling in Ancient Times
Rob Zombie
The Electric Warlock Acid Witch Satanic Orgy Celebration Dispenser
Aeviterne
The Ailing Facade
Asgard
Una Maquina Infernale
Francouzská metalová kapela The Old Dead Tree podle všeho ještě stále není dead a aktuálně o sobě dává vědět novým songem Terrified, ke kterému vznikl...
5.6.2023Konečná pořadí v jednotlivých kategoriích ceny hudebních nadšenců Břitva jsou od včerejška známá, jejich přehled najdete ZDE.
4.6.2023A Tribute to Legends (Pocta legendám) je zbrusu nový song známých tuzemských hudebníků a je věnovaný padlým kamarádům české scény. K poslechu ZDE.
2.6.2023Projekt Abbé, za kterým stojí Jan Hamerský, právě vydává novou desku Hraj si a shoř! Ta bude k dispozici digitálně (bandcamp) a na kazetě, bližší info...
2.6.2023... proběhne tuto neděli 4. června v pořadu Hard & Heavy na rádiu Beat, a to pod taktovkou Petra Korála. Detaily jsou k dispozici ZDE.
© ECHOES 2012, All Rights Reserved
Logo & web design by © Ondrej Hauser
Code by Ivosch
Runs on © iSys
Všechny články a recenze na stránkách echoes-zine.cz podléhají licenci Creative Commons
Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Unported.