Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  RECENZE

zpátky na seznam recenzí
Summoning - Old Mornings Dawn

SummoningOld Mornings Dawn

Victimer20.8.2013
Zdroj: mp3 (320 kbps)
Posloucháno na: JVC UX-H330, PC, KOSS KTX/PRO1
VERDIKT: Návrat mistrů velkolepých atmosfér, umělohmotných mečů a přírodní mystiky. Skalní jsou nadšeni, ostatní by měli uznat, že se tento návrat povedl a ti, co SUMMONING nemusí, je nesnesou ani dnes. Jsem v řadě ostatních a jsem spokojen.

Po sedmileté pauze od předchozího alba "Oath Bound" se dvojice Silenius - Protector opět rozhodla chopit erbu, kytar, flétny a z horizontu shlížet do velkoleposti kraje, neb právě on je pravým domovem jejich výpravných melodií. SUMMONING byli vždy originál a jejich přístup z nich činil jedno z nejvíce svojských uskupení skrývajících svou tajemnou identitu někde mezi black metalovým kovářstvím a silnou atmosférou, která trochu parazituje na odkazu středověké hudby, trochu hýří ambientním pnutím, ale hlavně ke kapele samotné pyšně patří už dob samotného vzniku LP 1993. Pro některé jsou to jen prázdné a velmi jednoduché příběhy na okraji kýče, ale nutno podoknout, že styl v tom je a je třeba jej patřičně vnímat.

 

Jako člověk významně zahleděný do kultovních začátků kapely v podobě alb "Minas Morgul" a "Dol Guldur" jsem se za pár let přistihl, že tento soubor už mi prakticky nemůže nic podstatného sdělit a ve svých vzpomínkách jsem jej čím dál častěji začal míjet. Až dnes s aktuální deskou "Old Mornings Dawn" se lecos změnilo. Zřejmě za to může ona (zatím nejvýraznější) pauza v historii SUMMONING. Novinka na mě doléhá pozitivním dojmem většiny povedených skladeb a celkovou náladou, u které prostě musíte vzít na vědomí, že tahle bojůvka má stále co říct. Pořád se tu člověk může v klidu natáhnout mezi stromy do mechu, opřít svůj kinder mečík a snít si sen o dávných dobách, kdy koně protínaly široké planiny, vodopády padaly do hlubokých údolí a z hradů, hrdě stojících na až nemožně vysokých místech ve skalních horizontech, je úžasný výhled do celé země.

 

http://www.echoes-zine.cz/files/editor/Victimer/summoning13.jpg

 

Pohádka SUMMONING pokračuje v poměrně kvalitních navozeních scén, a o to jde především. Nehledím na tradičně pokleslé rytmy, ani na tuhou germánskou náturu, jsem pohlcen dějem, který se mi zdá. Album má několik vrcholů, stejně jako několik poklesků, tak už to u SUMMONING prostě vnímám od nepaměti. Jako nejvýraznější pak beru titulní song, který ve mně vyvolává nejsilnější halucinace, kdy jsem provázen po krajině vypravěčem a nebývale mocnou melodií, kdy nezbývá nic jiného, než hrdě nasadit zbroj, osedlat oře a vyjet na projížďku. Hezké od tvorby SUMMONING je také to, že v jejich příbězích mám neprostupně hustou hřívu vlající v melodiích tak krásně, až by člověk zaplakal. Ale vážně - ku cti kapely je dobré říci, že nehledí jedním směrem, byť k tomu typicky stavěná náladotvornost přímo vybízí. Motivy různých kultur se do alba promítají víc než dost, stačí si jen vybrat a vzít si tyto fragmenty za své a vyslovit si nahlas jejich místo původu. SUMMONING jsou zpět, berte, nebo nechte být. Já se projel rád a musím zdůraznit, že na lesní cyklovýlety je tohle album poslechově vyloženě skvostným zážitkem.

 


Autor hodnotí:

Čtenáři hodnotí:

Tvoje hodnocení:


  DISKUZE K RECENZI

zrušit

Reagujete na komentář

Garmfrost / 22.8.13 18:14

Nikdy jsem nebyl nějak zvlášť velkým fandou (:-D) Summoning, ale nové album se mi líbí hodně. Dobré i k malování (zdí, rohů a podobných ploch). Hodnocení si myslím není až tak důležité. Geniální to není, ale krásný, to zase jo.

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

Garmfrost / 22.8.13 18:14odpovědět

Nikdy jsem nebyl nějak zvlášť velkým fandou (:-D) Summoning, ale nové album se mi líbí hodně. Dobré i k malování (zdí, rohů a podobných ploch). Hodnocení si myslím není až tak důležité. Geniální to není, ale krásný, to zase jo.

Victimer / 20.8.13 16:23odpovědět

Díky za ohlas, shodujeme se. Lesní sporty jedině se Summoning :))

Coornelus / 20.8.13 15:54odpovědět

Přesně tak, Summoning jsou originál. I když mi všechny věci okolo nich přijdou, jak vtipně píše Victimer, kinder, tak oni mě prostě baví. Je to povedená deska, a vůbec nevadí, že se při ní člověk cítí jako dítě :-))) Ještě dodám, že je skvělá nejen k cyklovýletům, ale taky k pravidelným lesním výběhům, bylo několikrát praktikováno a funguje to :-)))

Milan "Bhut" Snopek / 20.8.13 12:00odpovědět

Summoning? Jedině Stronghold. ...asi proto, že jsem ho slyšel jako první a tím pádem my všechna ostatní alba, přišla obdobná :) Krom debutu Lugburz, které ještě nese stopy řezavého blacku a nemá tolik epických výlevů. Novince dávám 60%

Ruadek / 20.8.13 11:41odpovědět

Pro mě samotného nijak překvapivé zjištění, že Minas Morgul nadále zůstává jedinou deskou, která se mi od nich dodnes líbí. A to ji mám i na kazetě :)

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky