Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  OZVĚNY

zpátky na seznam článků
Kaple 1

Kaple 1

Bhut21.8.2021
…aneb otevření nového dějství. Pilotní díl zamýšleného seriálu, který bude zájemci nápomocen v tipování nového, především black metalového naslouchání.

// Slovo úvodem

 

Aby čtenář pochopil, oč tu běží, seskládám nejprve několik slov k vysvětlení vzniku tohoto článku. Ne vždy je ucho a mysl nakloněna tomu, aby o libé hudbě sepsala ohodnocující soubor vět do ucelené recenze. Spíše je takové rozpoložení schopno ulovit jen jeden či dva odstavce, což je mnohdy vlastně naprosto dostačující a úplné. Tím i vzniká možnost poukázat na více než jednu nahrávku týdně (což je za posledních deset let můj víceméně pravidelný psací cyklus). Jenže kam s takovým sdělením a pobídnutím k poslechu? Kdysi jsem vynalezl prostor se jménem Štola černé rudy, jenže od té doby se v těchto chodbách netěžilo, a tak je potřeba přijít s navazujícím formátem. Nově se budeme (snad) pravidelně scházet v prostorách Kaple, kde vypíchnu zajímavé nahrávky otírající se především o black metal, které mi v poslední době sedly do nálady. Nechci předem určovat jasné mantinely, takže je možné, že v budoucnu budou nějaké tipy i z jiného odvětví a ne vše bude určitě datované aktuálním ročníkem. Zkrátka uvidíme.

 

// Vize

 

Jak už bylo nastíněno, půjde hlavně o black metal. V každém díle bych rád vypíchl trojici nahrávek, které mají nějaký smysl a stojí za to si je minimálně prosvištět ušima. Aby však nešlo jen o pouhý podsun něčeho, co k vám dříve nebo později internetové křižovatky stejně donesou, rád bych každý díl věnoval ještě trochu bádání mimo hudební směr. A to už napovídám k tématu, stejně jak asi i úvodní obrázek a patrně i název seriálu. Takže proč Kaple? Prostě proto, že jde o termín, který nemusí být výlučně spojován jen s konkrétní vírou a v každém důsledku se v kapli nemusí ctít jen jeden idol. Kaple je vlastně svatyně, modlitebna, místo pro rozjímání a v tomto momentě bych rád pozastavil čtenářův život, aby se vyklidnil a vyšetřil svou aktuální koncentraci čistě na předkládané muzikantství. Je to hezky znělé slovo mající v sobě určitý náboj úcty a znovu podotýkám, že nepoukazuji na konkrétní mytologii, ale obecnou rovinu nábožnosti. Název Kaple byl ještě vybrán z jednoho prostého a z mého pohledu zajímavého důvodu, a to že každý díl by měl být věnován jedné konkrétní kapli, tedy místu s nějakou historií a v závěru článku se pokusím vysondovat nějaká fakta o dané lokalitě. Tady už se nějaké církve pochopitelně dotkneme a možná ji budeme i hanobit. Takže co díl, to tři nahrávky a jedna kaple, svatyně, muka, či jiné svým způsobem posvátné místo.

 


 

 

Deceiver Legion
Varjoissa


2021
Finsko
MA / BC


Pro fanoušky: Inferno, Darkthrone, Cruor Cultum

 

 

 

Do pilotního dílu seriálu a hned jako první položku prostě musím vpálit věc, která mě v posledních dnech nehorázně pronásleduje. Deceiver Legion je jednočlenný projekt z Finska, který se letos představuje první velkou deskou Varjoissa. Zkusil jsem si to poslechnout hlavně kvůli obalu (a vlastně tuhle větu budete číst možná víc než pořád), který ve mně vyvolal dávné počínání Immortal nebo Satyricon. Však se koukněte na obal Diabolical Fullmoon Mysticism nebo na videoklip Mother North. Ta konkrétní nálada tam prostě je. A ne jinak je to i s hudbou, která jasně odkazuje na tu asi nejvíce oblíbenou formu black metalu. Syrové svištění melodických strun v doprovodu hopsání vagonu skla po kolejích. Tuhle nahrávku jsem si fakt zamiloval. Dostala mě jiskrnými vyhrávkami, určitou monotónností a především upřímnou atmosférou oddaného blacku. Vše je učebnicově přednesené, a když je toto učiněno správně, pak je výsledek velmi obohacující. Na první dobrou to třeba nelze vycítit a já to tak vlastně měl, ale další poslech přinesl neuvěřitelně mocné rozkrytí. Tahle deska má jedinečnou energii, to prostě musíte zkusit.

 

 

 

Cultum Interitum
Veneration Of The New Dawn


2021
Polsko
MA / BC


Pro fanoušky: Somniate, Mare, Lo-Ruhamah

 

 

 

Z okultního soudku černého kovu poukazují na tajemné Cultum Interitum, kteří navazují další řadovkou na loňský debut Poison Of Being. Je to, pravda, jen půlhodiny dlouhý rituál, ale o to zajímavěji působí. Díky dané délce jde prakticky rovnou na věc a moc nenechává prostor k tomu, aby dotyčný posluchač nějak dlouho rozjímal. Možná proto budete mít i z kraje trochu problém se do toho dostat, ale jak jsme si řekli - tohle je kaple, takže plná koncentrace a maximální snaha o prolnutí světů a myšlenek s přednášející entitou. Cultum Interium dost těží ze současné oblíbenosti tajuplné formy blacku a místy je celkem znát, že určité kroky dělají proto, že se to tak jednoduše dělá. Na druhou stranu nemusíme hledat konspirace tam, kde snad ani nejsou, takže pro plné pohroužení se do mystična jejich světa nemusíte ve výsledku chodit daleko. Ostatně tahle banda je z Polska a jak mnozí jistě víte, atmosféra tamějších blackovek je náležitě intenzivní. Nejinak tomu je i tady.

 


 

 

Hexerei
Ancient Evil Spirits


2021
Finsko
MA / BC


Pro fanoušky: Černý kov, Beherit, Void Meditation Cult

 

 

 

Na závěr trochu čistokrevné špíny. Respektive, takhle zní skutečně špinavý zvuk, žádné uměle vyvolané distorze, nebo záměrné nahulení, aby se výsledek vlastně sám rozbil a vyvolal dojem jakési „špinavosti“. Tohle je už v základě „blbě“ sejmutá nahrávka, kde bicí tlučou vlastně neslyšně a kytara se slévá do velké koule. Samozřejmě že to není takový paskvil, který uvedený popis může okamžitě vyvolat. Prostě je to jako záznam ze zkušebny. Stoprocentně autentické. Skryté zlo, které tluče pozvolna v jednolitém rytmu nejvíce proniká skrze závěrečnou čtvrt hodinovou věc Unholy Ceremonial Invocation. Opak je vlastně prvních pár minut první skladby, které jsou prostě nepovedené. Takže než to po chvíli vypnete, že tohle už je blbost, zkuste ještě chviličku vydržet. Pozdější rozpoložení vás možná až nečekaně vcucne. Popisuji zejména svoje dojmy, kdy jsem při prvním poslechu vážně uvažoval o přepnutí/vypnutí, ale říkal jsem si, že se z toho třeba ještě něco vyklube a ejhle – vyklubalo. Vlastně kdy naposled jsem mohl do uší narvat takovouhle řezničinu? S ničím se zbytečně nemanipulovalo, prostě se to nahrálo a tradá s tím ďasem mezi smrtelníky. Pusťte si toho raracha i k sobě!

 


 

Hraběcí kaple

 

Kolem roku 1753 počala výstavba kaple dle plánů mistra architekta Andrease Altomonteho. Iniciátorem stavby byl rod Lobkowiczů, který obýval nedaleký zámek Jezeří. Údajně mělo být z kaple vytvořeno jisté poutní místo, kde by se dorazivší klaněli trnu z Kristovy proslulé koruny. Nadšení bylo veliké, a tak nebylo divu, že se stavby samotné účastnil i sám pan Ferdinand Josef z Lobkowicz, jenže tomu se přidavačství stalo osudným. Spadl na něj totiž jeden z velkých kamenů, který jej na místě usmrtil. Ruku k dílu pak přidal jeho bratr Oldřich Felix, na kterého však padl velký dub, když se tyto stromy porážely k nutné konstrukci pro další stavební kroky. Zranění rovněž podlehl. Tehdy měla kaple již hotové obvodové zdivo a klenbu, kterou v této nešťastné době zničil černý jelen, kterému byla později přisuzována totožnost ďáblova. Nikdo z hraběcí rodiny se už stavby ani nedotkl a pro jistotu ponechal zastavit práce a raději vybudovali menší kapličku kousek vedle. Dnes jsou tyto ruiny vlastně nedokončenou operací, která postupem doby dostala sličného pojmenování Čertova kaple.

 

Kdo ví, jaký kus klacku tam tenkrát chtěli páni vystavovat, ale příběh je to hezký stejně jako místo samotné. Pokud se sem vydáte, tak věřte, že jde o podivné místo v lese, které i bez příběhu a dozajista celé řady dalších podobných, nabízí velmi ponurou náladu. Doporučuji i blízký zámek Jezeří. Jen pro úplnost doplním, že se nacházíme v Krušných Horách nedaleko Mostu a tamější působivé Mostecké pánve, která z vyhlídky od zámku vyhlíží až apokalyptickým fortelem.

 

Fotografie jsem pořídil 20. července 2020.

   DISKUZE K ČLÁNKU

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

Wurdulak / 24.8.21 14:05odpovědět

Zajímavé čtení i následný poslech tipů, těším se na další Kaple.

Bhut / 23.8.21 12:14odpovědět

Velice děkuji za kladné ohlasy. Black metalu není nikdy dost. Jen připomenu, že kaple se ne vždy budou pyšnit charakterem ruiny a devastace. Budou to zkrátka takové tipy na výlety :D

Victimer / 21.8.21 21:14odpovědět

Výborně Bhute, přeji hodně zapálených Kaplí!

Lomikar / 21.8.21 7:42odpovědět

Skvělá iniciativa. Studny k nabírání nových tipů na zajímavý BM byly teď po zániku sicmaggotu u mě sušší a tohle se mi hodně hodí do krámu. Navíc propojení s konkrétními zanikajícími místy je skvělej přístup.

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky