Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  OZVĚNY

zpátky na seznam článků
Redaktorské ozvěny - listopad 2023

Redaktorské ozvěny - listopad 2023

Sarapis3.12.2023
Sobota večer. Sídlo redakce zapadlé sněhem, chodníky pokryté netknutou bělobou, silnice rozťaté hnědými kolejemi. V podzemních garážích svítí jen nouzové světlo, to je divné. Snažím se vyjet, vrátný u brány se mi však náhle postaví do cesty. Hrablem namíří na přední kapotu: "Stůjte! Tudma neprojedete, mladej pane". Pám: "Musím projet, je to strašně důležitý." V jeho očích se zableskne. "To je váš problém, mladej pane," procedí skrze chybějící zuby a během okamžiku vlhká hromádka žvýkacího tabáku přistane obloukem na čelním skle. Vystoupím. Pám: "Vezu Ozvěny do tiskárny, šéfe. Zejtra ráno musej být venku. Je to fakt důležitý." Pomalými kroky se blížím k postavě ve vaťáku s visačkou Security. Jeho úšklebek mi dodá kuráž. Jedním chvatem mu vytrhnu hrablo z ruky a než mi stačí vrazit vystřelovací nůž do krku, praštím ho hrablem vší silou do spánku, až se složí do hromady kuželů, které si tam předtím nachystal. V hrobovém tichu jen nespokojeně mlasknu a se slovy "zašij si to, Jimmy" mu vrátím hrablo do ruky. Manuálně otvírám bránu a vyjíždím do tmy...Hasiči auto odtáhli o tři hodiny později. Výjezdem nebylo možné vyjet, naopak sjet dolů a vychýlit bránu z kolejnice šlo velmi snadno. Pamatujte si, vrátný má vždycky pravdu!

// Jirka D.

 

Suffocation - Hymns From The Apocrypha (2023)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320 kbps)

K téhle kapele mám sympatie, které dost razantně vzrostly po absolvování jednoho ročníku předávání cen Vinyla, kdy jsem si několikanásobným poslechem Pinnacle of Bedlam léčil morální kocovinu. Od té doby na ně nedám dopustit, byť zrovna novinka mi přijde (zatím) taková unavená a bez jiskry. Hymns From The Apocrypha je devátá řadovka, sestava z té původní už nezná skoro nikoho a Terrance Hobbs má přes padesát. Možná to bude chtít nějaký zásadní impuls. 

 

Cryptic Process - Human Snack (2023)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320 kbps)

Začalo nás zásobovat nové francouzské vydavatelství Drowning in Chaos Records a tohle je jedno z jejich vydání. Od obálky deathmetalová brutalita dobře navazující na výše uvedené Suffocation, kteří jsou i přes jistou míru únavy stále o level jinde než tahle (sic!) dvojice Cryptic Process. Což nebrání si tuhle desku poslechnout a dokonce si ji užít (jde to), byť nového na ní nenajdete nic. Kvik. 

 

False Fed - Let Them Eat Fake (2023)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320 kbps)

Nová kapela, debutní deska, Neurot Recordings. A stará jména, jejichž historii lze dostopovat v Amebix nebo Discharge. Zvláštní žánrová a hudební proměnlivost jejich desky Let Them Eat All mi zpočátku vadila a to, že klipovka Echoes of Compromise je skvělá a silně melodická post-punková hymna, mnoho nenapovídá o tom, jak hraje zbytek alba. Hraje dobře, to nemůžu říct, a je potřeba si ním dát trochu práce. 

 

Amebix - Sonic Mass (2011)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320 kbps)

No a když už padla zmínka o Amebix, nelze je nezmínit a za mě nelze nezmínit desku Sonic Mass, kterou mám nejraději. Ano, jsem si vědom toho, co znamenaly desky Arise! (1985) a Monolith (1987), ale mně nejvíc sedí tenhle návrat po čtvrtstoletí, jehož Killing Joke zvuk mně šmakuje. Tahle deska absolutně nestárne. 

 

Lunar Tombfields - An Arrow To The Sun (2023)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320 kbps)

Psal jsem předchozí desku (ZDE) a ze zvědavosti si pustil i tu novou, která na melodickém black metalu této francouzské dvojice nic nemění. Pro blackmetalové melancholiky naprosto ideální potrava.

 


 

// Victimer

 

Sol - Promethean Sessions (2023)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320) 

Avizovanému vydání nového alba Sol jsem věnoval velkou pozornost, protože tohle je přesně ten typ hudby, které jsem poslední dobou moc nedával. A přitom bych měl. Bavíme se o agilním, experimentálně doomovém projektu z Dánska a jeho už deváté albové práci Promethean Sessions. Psychedelií, folkem, smyčci a avantgardou ovoněné komorně doomové alternativě, která se krčí v příšeří a na sluneční paprsky ani nereaguje. Tohle bude chtít delší čas a jsem ochoten ho Sol obětovat. Victimerizovat. Prostě to pořádně zpracovat.

 

Sâver - From Ember And Rust (2023)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320) 

Sâver jsou sludge-doomová trojka z Norska, od které se mi velmi líbil debut They Came with Sunlight. Správně vyvážená varianta, jak drtit, myslet u toho, být groovy a atmosféricky atraktivní. Teď je venku album číslo 2 a já mu pomalu ale jistě začínám přicházet na chuť. Sâver to dělají dobře, i když jsou v pozici následovníků a víceméně opisují. Mám ale rád, jak se s tím perou a jak jsou tomu oddáni.

 

Atrium Carceri - Forgotten Gods (2023)  ochutnávka

zdroj: flac 

Dark ambientní Vánoce budu trávit určitě ve společnosti nového alba Atrium Carceri. Respektive toho času bych rád dával dohromady recenzi. Atrium Carceri se na webu docela věnujeme a budeme v tom pokračovat. Simon Heath je jedním z lidí, díky kterému jsem si s dark ambientem vůbec začal a chovám k němu velkou úctu. Ještě přidám, že v těchto dnech spustil novou větev svého labelu Cryo Chamber, na dungeon synth a fantasy zaměřený Cryo Crypt. Jeho první vydání, Mountain Realm, už je doma. A Simon je třída i v zemi skřetů a starých ruin. Kdo rád starého Mortiise, může zkusit. 

 

Aeon Winds - Night Sky Illuminations (2023)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320) 

Další záležitost, které se hodlám ještě pár týdnů věnovat. Třetí album slovenských atmo blekošů Aeon Winds je svým způsobem událost. Kapela pokračuje v nadstandardním pojetí, kde propojuje symfo a atmo choutky s rodnou krajinou, a svým novým materiálem příjemně chladí. Night Sky Illuminations roste každým poslechem. 

 

Midnight Odyssey - Biolume, Pt. 3- A Fullmoon Madness (2023)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320) 

U mě trochu abnormální a asi jen momentální záležitost. Midnight Odyssey je atmosférický, ambientní a symfonický black projekt z Austrálie vydávající u I, Voidhanger Records. Vždycky jsem ho jen rychle proletěl a šel dál, nic mi to neříkalo. U třetího dílu konceptu Biolume jsem se ale seknul a pouštím si ho mnohem častěji. Zatím ale pořád jako vzorky, album jsem vcelku ještě nedal. Má totiž dvě hodiny a tolik kosmických melodií na jeden zátah je na mě pořád moc. Ale protože jsem v listopadu tímto směrem nastavený, jsem schopný si užít i dlouhé kompozice Midnight Odyssey.

 

Till Lindemann - Zunge (2023)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320)

Peter Tägtgren už není součástí Lindemannovy sólové aktivity, neměl dost času na svoje projekty. My jsme si se Sorghem vytvořili vlastní historku, ve které Till Peterovi ve vší slušnosti oznámil, že končí, “protože prostě Rammstein > Hypocrisy” a podržtaška už není potřeba. Lindemannovy sólovky jsem vždycky bral jako takové Rammstein druhé kategorie s typickou Pain kytarou a melodiemi. Nikdy mě to nebralo. Novinka mě ale docela baví, byť se v základu nic moc nezměnilo. Není to láska na celé album, vyzobávám si svoje oblíbené kousky, ale bokem to neodkládám. Což je pozitivní.

 

Aeternus - Philosopher (2023)  naše recenze vč. ochutnávky

zdroj: mp3 (320)

Tady bych mohl vypichovat jednotlivé části recenze, protože v mnohém s Garmem zcela souhlasím. Takže si ji přečtěte. Aktuální podoba čertů Aeternus mi naprosto vyhovuje.

 


 

// Bhut

 

Laster - Andermans Mijne (2023)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320) 

Stejně podivně jako působí obal nahrávky, působí i ta muzika. Zvláštní, avantgardní, harmonická, občas komplikovaná, občas to pluje úplně samo. Ale chce to otevřenou náklonnost a vnímavost. Nejde to samo sebou, ale je to něco povznášejícího a lehkého. Zajímavý kousek.

 

Slidhr - White Hart! (2023)  naše recenze vč. ochutnávky

zdroj: mp3 (320) 

Neskutečná nálož a absolutní majstrštyk. Tohle mě až fanaticky baví. Nádhera!

 

The Hives - The Death Of Randy Fitzsimmons (2023)  ochutnávka

zdroj: CD 

Holomci jsou zpátky a je to zase zábava. 

 

Wolvennest - The Dark Path To The Light (2023)  ochutnávka

 

zdroj: mp3 (320) 

Famózní dílo.

 

Furia - Huta Luna (2023)  ochutnávka

zdroj: mp3 (320) 

Rychta.


Pak hráli: Novinka Veil Of Death, Ruptured od Asagraum se mi zase zalíbila. Tentokrát jsou dámy víc zádumčivé, ale zůstávají věrné svému stylu. Nová Brujeria Esto Es Brujeria je zoufalá bída, že jsem to ani neslyšel celý. Doro natočila celkem svěží heavy nahrávku Conqueress - Forever Strong And Proud, ale je tam i pár totálních hovadin jako coververze Judas Priest a to přímo London After Midnight. Ta verze zní hrozně jalově a věřím, že v malíku ji má mnohem líp každej okresní revival. Ale to furt není nic proti tomu, že tam hostuje Rob Halford… jakože fakt. Rozhodnete se udělat cover a pozvete si na duet zpěváka originálu? Ty vole… Hexvessel na Polar Veil znějí správně připitoměle jemně a do toho sázejí Ulverovské blackové výpady. To si musím koupit a vsunout vedle When We Are Death. Myrkur pálí strašně moc metalových eg, a tak jsem se zase juknul, jak se daří. No, tahle hudba (album Spine) už je ve sféře, kdy na to nemám chuť a tím pádem čas se tomu věnovat víc. Nové jedno skladbové mini EP Antîoche - Livre I od Peste Noire je ovšem absolutní top. Tohle musíte zkusit bez váhání.

 


 

// Sarapis

 

Vandenberg - Sin (2023)  ochutnávka

zdroj: bandcamp, mp3 

V listopadu jsem tomu poslouchání moc nedal, ale pár chvil vyhrazených pro bádání v bahně novinek přece jen přineslo nějaké ovoce. Tak třeba příjemné hard rockové překvapení z Nizozemí. Adrian Vandenberg pomáhal kdysi Whitesnake bořit stadiony, ale v posledních letech kope za domácí soubor, s nímž ještě v dávnějších dobách vstupoval do hudebního cirkusu. Předchozí práce Vandenberg neznám, ale asi se jim mrknu na zoubek. Album Sin je totiž napumpované energií a chytlavým materiálem, až se divím, že se o tomto hříchu nemluví více. Kapela šlape jako dinosaurus znovuzrozený z té nejdravější jurské krve. Stopy Vandenberg vedou do minulosti s drajvem i chytrostí. Málokdy se to takhle sejde. A tak jediné, za co bych dal sníženou známku je ten ošklivě zkomprimovaný zvuk. Sakra, borci....Jó, kupte si to někdo na vinylu a dobrou chuť.

 

Wayfarer - American Gothic (2023)  naše recenze vč. ochutnávky

 

zdroj: bandcamp, mp3

V recenzi na American Gothic i těsně pod ní už celkem jasně probublalo, jak se s novým albem Wayfarer potýkáme a moje další řádky nebudou o moc jiné. Radši bych se bil v prsa v obraně nepochopeného geniálního díla a s nabitým koltem ustřeloval klobouky všem skeptikům, ale nedá se svítit, dosavadní kritika American Gothic je spíše místná, než že by tomu bylo naopak. Wayfarer přepadli špatný dostavník. Zvukově to je sice lokomotiva, co převáží pořádný ranec, ale ve skutečnosti se ukáže jen pár dobrých riffů a zachránit situaci nedokáže ani tradičně vtahující nálada dávných dekád. Měřítkem dvou předchozích alb je tohle málo.

 


 

// Sorgh

 

Brutus - Unison Life (2022)  naše recenze vč. ochutnávky

zdroj: bandcamp

Tohle album mi neskutečně sedlo, nádhera. Dlouho mě odrazoval název, který mám spojený s českou zábavovkou stejného jména, ale tihle Brutus mě svým novým albem omámily. Právě až na Unison Life si vše sedlo, starší věci tak průměr. Ženská v kapele je v některých žánrech jako políbení od Boha.

 

Elitist - A Mirage Of Grandeur (2023)  ochutnávka

zdroj: bandcamp

Chladné, industriální pocity jdou z dílny těchto dánských řemeslníků. Zatím to zkoumám, názor ještě ani nevyrašil, uvidíme. 

 

Cales - Chants Of Steel (2023)  naše recenze vč. ochutnávky

zdroj: bandcamp

Líbí se mi ten zpěv/nezpěv, správnej UG. Taky zvuk kytar je fasa, ale hudebně mě to moc nebaví. Z Blackoshovy diskografie upřednostním jiné zářezy, ale je dobře, že stále tvoří.

 


 

// Symptom 

 

Motörhead - Bastards (1993)  ochutnávka

zdroj: spotify

Jsme Motörhead a hrajeme rock'n'roll.

 

Atrium Carceri - Forgotten Gods (2023)  ochutnávka

zdroj: bandcamp

Nepřekvapivě dobrý dark-ambient.

 

Lera Lynn - On My Own (2020)  ochutnávka

zdroj: spotify

Singer/songwriter.

 

Xasthur - Subliminal Xenocide (2006)  ochutnávka

zdroj: bandcamp

One-man black metal.

 

Syd Barrett - The Madcap Laughs (1970)  ochutnávka

zdroj: spotify

Pink Floyd mastermind.  DISKUZE K ČLÁNKU

zrušit

Reagujete na komentář

Ruadek / 4.12.23 8:02

Úvodníky prosím zaarchivovat pro nastupujícící generace! :-)

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

Wurdulak / 5.12.23 12:39odpovědět

Geniální úvodník, tleskám.

Ruadek / 4.12.23 8:02odpovědět

Úvodníky prosím zaarchivovat pro nastupujícící generace! :-)

Garfield / 4.12.23 23:28odpovědět

Nejen úvodníky, radši celej web...

Lomikar / 5.12.23 12:38odpovědět

Web je archivován v našich srdcích a jestli se nepletu, tak místní autista Bhut si snad všechno tiskne do desek.

Garfield / 7.12.23 9:19odpovědět

Jo jo, jen aby úvodníky v budoucnu nepsali nějací chatboti...

Sarapis / 8.12.23 8:31odpovědět

My jsme tady všichni lidi...teda kromě Lomikara. To je sanitární android, kterej vymetá pražské kluby.

Lomikar / 8.12.23 15:00odpovědět

Poslední dobou spíš vymetaj se mnou. Chození na koncerty je aktuálně dražší koníček než sbírat dvojplošníky.

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky