Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  RECENZE

zpátky na seznam recenzí
Alia Tempora - Digital Cube

Alia TemporaDigital Cube

Mirek M9.12.2015
Zdroj: CD v 6-panelovém digipaku / mp3 (320 kbps) // promo od kapely
Posloucháno na: všem možném
VERDIKT: Alia Tempora trochu nekale láká na kombinaci symfonické, elektronické a metalové hudby, ale ve finále posluchače ošidí tuctovou devadesátkovou metalovou gotikou bez jiskry, ksichtu a nápadu. Tady se pozitiva hledají těžko…

Brněnští Alia Tempora jsou mladým seskupením, které aktuálně vydává svůj debutový počin "Digital Cube". Na jejich stránkách a profilech na Facebooku a Bandzonu se můžeme dočíst například to, že jde o " Modern Symphonic Female Fronted metalovou kapelu", že " ve své tvorbě experimentují s propojením elektronické hudby a metalu" či " bývají fanoušky a kritiky přirovnáváni k Amaranthe, Delain nebo Lacuna Coil".

 

Hned v úvodu musím dodat, že tyto informace jsou naprosto nesmyslné. Premiérový počin "Digital Cube" nejen že nebyl natočen se symfonickým orchestrem, což asi není nutno zmiňovat, ale nezaznamenal jsem ani žádné pokusy o jeho imitaci pomocí kláves či samplů. Co má být tedy na hudbě spolku symfonického, tuší pravděpodobně jen sami jeho členové. A stejné je to i s onou "modernou". Na albu nenajdete zhola nic, co by na metalové scéně nebylo zcela běžné už někdy v 90. letech, s čímž souvisí i údajné propojení s elektronickou hudbou. Opět se ptám: "Jakou, proboha? A kde?". Lacině a archaicky působící klávesové rejstříky rozhodně moc "elektronicky" natožpak moderně neznějí a nezněly by asi ani před dvaceti lety. Světlou výjimku tvoří snad jen bonusový remix skladby "Mockingjay".

 

Alia Tempora

 

Pokud tedy pánové a dáma nehrají to, co tvrdí, že hrají, nabízí se otázka, co vlastně hrají ve skutečnosti. Odpověď je velice jednoduchá a nevyžaduje žádné vzletné škatulkování. Kapela tvoří naprosto klasický gothic metal model 90. léta a ještě k tomu používá dnes již spíše vyčpělou pěveckou kombinaci "kráska a zvíře" – tedy melodický ženský zpěv v kontrastu k mužskému growlingu. Seskupení se opravdu snaží znít jako jeho vzory Lacuna Coil, Amaranthe či Delain, sem tam se mi při poslechu vybaví i Theatre of Tragedy, ale výsledek je spíš rozpačitý a kvalitativně těmto formacím Alia Tempora zatím rozhodně nestačí.

 

"Frontwoman" Markéta Morávková sice působí dle fotografií rozhodně sympaticky, ale její zpěv je zoufale nezajímavý, fádní a tuctový, rozsah nijak oslnivý a za ucho zatahá i poměrně mizerná anglická výslovnost. V některých momentech se navíc zdá být lehce nejistá a celkově její projev působí až skoro protivným dojmem. A o mnoho lepší to není ani s instrumentální složkou. Ta prostě jen přímočaře a monotónně plyne, bez jediného výraznějšího nápadu či zdařilého motivu a člověk je po poslechu "Digital Cube" celkem rád, že už to má za sebou. Zní to asi tvrdě, ale s takhle prvoplánovou, nudnou a plytkou nahrávkou jsem se už dlouho nesetkal.

 

 

Co dodat na závěr? Alia Tempora si možná zaslouží lehké přimhouření oka, protože jde teprve o její debut, jenže tady se není moc čeho chytat. V polovině devadesátých let by se s totožnou tvorbou asi dalo mluvit o solidně odvedeném průměru, otázkou ale je, co s takovou nahrávkou v roce 2015. Jediný moment, kdy kapela skutečně zapojila svou fantazii a kreativitu, byl, když vymýšlela pro svůj tuctový a nedomrlý projev v úvodu zmíněnou hudební škatulku. Tady zjevně sebevědomí převyšuje soudnost a především skladatelské, muzikantské i pěvecké schopnosti. Jediné pozitivum tedy spatřuji ve faktu, že jsem na naší scéně slyšel už i horší desky…


Autor hodnotí:

Čtenáři hodnotí:

Tvoje hodnocení:


  DISKUZE K RECENZI

zrušit

Reagujete na komentář

Filip Hrazdira / 9.12.15 18:06

Co člověk to názor, ale u vás mám pocit Mirku, že jste prostě chtěl být jednoduše zlý, možná vás někdo naštval, možná si myslíte že to vypadá drsňácky, ale napsané to není dobře. On je totiž rozíl mezi tím -kritizovat a pomoci, a -kritizivat a ulevit si. A to že vám někdo píše že máte mindrák, no nezlobte se, ale vypadá to tak. Proč jinak by jste do někoho malého a bezvýznamného takhle kopal? I recenze na špatnou kapelu se přece dá napsat hezky, přečtěte si práce některých vašich starčích kolegů, uvidíte.

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

Štěpis V. / 3.2.17 14:20odpovědět

jako hezký ale Delain to není

Martin K. / 3.2.17 14:18odpovědět

já bzch se ještě pozastavil na falešném zpěvu té holky... Alia tempora velice využívá vzhled zpěvačky.. ale při tom to co předvádějí je naprosto odporné a s hudbou nesrovnatelné.

Stefka / 28.12.15 12:58odpovědět

No říkal sem si po přečtení recenze, jestli to je opravdu tak hrozné a po poslechu musím říct, že je. Nuda.

jyryczek / 27.12.15 19:46odpovědět

Kvůli zpěvandě jsem to dokoukal, ale hudebně je to fakt nuzné.

Majkl / 20.12.15 13:28odpovědět

Mě to urážlivý nebo zlostný nepřijde. Soudě dle toho klipu je to taková hovadina,že by recenzent spíš zasloužil metál,že se tím vůbec zabejval. Je to možná napsaný drsně a bez příkras,ale podle všeho pravdivě a realisticky. To se mi líbí. Jestli ta kapela ani pořádně neví,co hraje a vymejšlí si takový pitomosti,tak si nic jinýho nezaslouží. Umím si představit i mnohem drsnější popis týhle hrůzy...

Jara / 15.12.15 8:47odpovědět

Pravda je, že je ta kapela hrozná, ale napsat kritickou recenzi bez zlostného podtónu lze, jak píše kdosi dole. Někteří z vašich recenzentů to dokážou. Neznamená přece, že se musí hned všechno urážet. Takový Jirka D. je velice kritický, ale vždycky slušný narozdíl od Mirka M., u kterého mám pocit, že si vylévá zlost. Podivný jev.

kubánec / 10.12.15 9:21odpovědět

Náhodou, u mě duo recenzentů Mirek M. a Jirka D. nějaký čas jasně vede. Sice mě z 90% vůbec nezajímá o čem píšou, ale forma je super. Vyznívá to občas celkem drsně, ale cítím v tom nadhled. Možná dle někoho neumí poslouchat, ale rozhodně umí psát. A to mě jde především, protože poslechnout si to můžu bez problémů sám.

Tomáš / 9.12.15 20:35odpovědět

Poslechl jsem si a prohlédl video výše v recenzi a musím autorovi recenze dát za pravdu.

Filip Hrazdira / 9.12.15 18:06odpovědět

Co člověk to názor, ale u vás mám pocit Mirku, že jste prostě chtěl být jednoduše zlý, možná vás někdo naštval, možná si myslíte že to vypadá drsňácky, ale napsané to není dobře. On je totiž rozíl mezi tím -kritizovat a pomoci, a -kritizivat a ulevit si. A to že vám někdo píše že máte mindrák, no nezlobte se, ale vypadá to tak. Proč jinak by jste do někoho malého a bezvýznamného takhle kopal? I recenze na špatnou kapelu se přece dá napsat hezky, přečtěte si práce některých vašich starčích kolegů, uvidíte.

Mirek M / 9.12.15 15:55odpovědět

Za tu záměnu jednoho písmenka ve jméně zpěvačky se tedy omlouvám, na recenzi jako takové to každopádně nic nemění a jinak je, myslím, v pořádku... Mindráky nikde neschovávám, díky z péči. A jak jinak hodnotit kapelu, která ani sama neví, co vlastně hraje a tak si vymýšlí nesmysly? Pokud jsem přehlédl nějaká pozitiva, mile rád si o nich počtu ;)

Jirka D. / 9.12.15 10:28odpovědět

Alia Tempora je kombinace metalového kýče a snahy hrát a vypadat jako někdo jiný. To první je trapné, to druhé pochopitelné vzhledem k první desce a mladé kapele, která ještě neví, že by měla hrát svou hudbu ze své vlastní hlavy. Zatím to vypadá spíš na revival Theatre of Tragedy a větší potenciál v kapele nevidím (narozdíl od ambicí), ale třeba překvapí a příště něco vymyslí. Uvidíme.

Tomáš Z. / 9.12.15 9:58odpovědět

Pan autor bude mít někde schovaný nějaký mindrák :D

Audrey / 9.12.15 9:52odpovědět

Necht si autor clanku alespon zjisti presne jmeno zpevacky a necha si udelat korekturu, nez odesle text na web :-)

Echoes / 9.12.15 10:03odpovědět

Opraveno, děkujeme za upozornění.

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky