Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  OZVĚNY

zpátky na seznam článků
Ozvěny roku 2016 - top 11

Ozvěny roku 2016 - top 11

Sarapis9.1.2017
S tou černou hvězdou jste se na našich stránkách už alespoň jednou setkali. Bylo to na samém začátku roku 2016, venku byla zima a novoroční kocovina odeznívala jen zvolna, když tu najednou černobílý prapor zahalil hudební scénu do tiché fascinace. A jakoby se kruh uzavřel, venku je zase kosa a svátky v prachu, načež neděláme nic jiného, než že se k epitafu Davida Bowieho vracíme s nepolevujícím respektem, abychom jeho tvůrce korunovali králem uplynulého roku. In memoriam.

Ale nebyl to jen Blackstar, čím jsme byli během roku živi. Skvělých nahrávek vyšla celá řada a byla to radost se tím během svátků prohrabovat, vybírat to nejlepší, případně dohánět resty. Následující výběr nahrávek reprezentuje to, co by se dalo nazvat jako náš kolektivní vkus. Ten je značně neuchopitelný, proměnlivý a nekonzistentní. Přesto má styčné body. Tentokrát je jich jedenáct a ptáte-li se, proč takové netradiční prvočíslo, tak jednoduše proto, že chvost žebříčku postihla neřešitelná remíza. A protože jedenáct je víc než devět a loňský rok byl na dobrou hudbu opravdu bohatý, máme Top 11 a basta fidli. Rozhodně to ale není všechno! V následujících dvou dnech očekávejte podrobný rozpis našich preferencí, mnohem rozsáhlejší než dnešní výběr, takže o inspiraci by nouze být neměla. A pokud ano, rádi ji načerpáme od vás. Let's rock!

 

1. David Bowie - Blackstar  //  ochutnávka

"V nadčasové mozaice se odvážně fúzuje rock, elektronika, částečně i pop a ve velké míře také jazz a psychedelické vlivy. Celou nahrávkou se navíc prolíná velmi zvláštní, stísněná a potemnělá atmosféra, kterou Bowie efektivně dokresluje svým nezaměnitelným a charismatickým zpěvem, z něhož tentokrát optimismus číší jen málokdy (což je vzhledem k okolnostem pochopitelné). Přesto ale "Blackstar" nepůsobí nijak rezignovaným či bezvýchodným dojmem, je naopak plná života, tvůrčí energie, muzikantské vášně a chuti bořit žánrové hranice." Více v Mirkově recenzi.

 

2. Ihsahn - Arktis  //  ochutnávka

"Velký důraz je kladen na výraznou melodičnost, která si s tvrdostí nekonkuruje. Místy jsou skladby tak jemné, až to povznáší ducha. Křehké písničkářství ospravedlňuje skladbu Frail a pokračuje dál v Crooked Red Line. Přesto tím základním poznávacím znamením jsou i nadále vazby kytarových tónů, které za sebou skotačí jako po schodech a tvoří typické konstrukce, které nejde připsat žádnému jinému autorovi." Více v Sorghově recenzi.

 

3. Hail Spirit Noir - Mayhem In Blue  //  ochutnávka

"Skladby jsou plné hraní si s detaily. Často máte pocit, že kapela jen improvizuje, ale záhy vše do sebe hezky zapadne a je jasné, že za albem stojí mnoho mravenčí práce. Kapela si často jen tak houpavě pozpěvuje, pod hravou melodikou však cítíte výhružky a jedovatý osten. Na druhou stranu v těžkých momentech pobaví posluchače ironickými náznaky, odkazy ke svým hrdinům i antihrdinům." Více v recenzi kolegy Garmfrosta.

 

4. Gojira - Magma  //  ochutnávka

"Magma je svojská věc, hodně osobní a temná, co se postupně dostává pod kůži. I díky tomu může být pro mnohé těžké tomu věnovat čas; není to v principu lehká nahrávka. Na druhou stranu se deska odmění úžasným způsobem: pochopíte, že před sebou máte čtveřici výjimečných muzikantů, kteří stvořili v kontrastu ke svému umění velice jednoduchou desku, co až v detailech bere dech." Více v Ruadkově recenzi

 

5. Radiohead - A Moon Shaped Pool  //   ochutnávka

"A Moon Shaped Pool je jednoznačně jedna z nejzajímavějších desek letošního roku, která potěší ty, kteří si minule přáli (a nedostali) Radiohead rockovější, ale možná nepotěší ty, kteří by je chtěli rockovější ještě víc. Naopak nadšeni budou všichni ti, kteří od hudby chtějí něco víc než jen jistoty, a nezapomněli, že i populární hudba nemusí mít daleko ke skutečnému umění. Anebo že tím uměním může skutečně být." Více v recenzi Jirky D.

 

6. Steven Wilson - 4 ½   //  ochutnávka

 

"Chtíc důkaz, že je Wilson člověk, přirozeně omylný a chybný, kacířsky a s nadsázkou si někdy přeji, aby už vypustil něco slabšího. Aby se pak mohl zase lidsky nadechnout a stvořit další krásné album. Možná že právě "4 ½" by mohlo jeho studnici invence aspoň symbolicky dopřát trochu odpočinku. Jenže…"4 ½" je sbírka odpadků a jak výstižně a zároveň poeticky podotkl kolega Victimer - Wilsonovy odpadky voní." Více v Sarapisově recenzi.

 

7. Hexvessel - When We Are Death //  ochutnávka

 

"Z novinky na mě i po čase nejvíce dýchá záliba v oprašování klasických rockových témat, které si kapela bere za své a až poté je v batůžcích nese k sobě domů. Brát ovšem nové album jen jako poslušné následování už kdysi vyřčeného, to není ten úplně nejlepší postoj. Hexvessel mají dost svých prostředků, které do rockujícího retra citlivě vnáší a společně pak fungují jako jedno tělo." Více v recenzi kolegy Victimera.

 

8. Fates Warning - Theories of Flight  //  ochutnávka

"Pokud jsem si myslel, že Matheos a spol. už nestvoří absolutní vlajkovou loď, byl jsem na myšlenkovém scestí. Jdou na věc porůznu, ale většinou náramně zdařile. Někdy důrazněji, jindy vzdušnou skladbou, kde se vířivá rytmika překrývá s klenutým Alderem a mohutnými melodiemi. Práce s motivy, melodiemi a strukturou skladby je na takové úrovni, jaká by se dala očekávat od zúčastněných matadorů. S dynamikou skladeb a tempy si konají dobro dle svého a neohlíží se na potřebné stylové atributy. Odbočují, zvyšují tonáž na závažnosti, větrají a čistí vzduch po důrazném dusotu, který zvedl prach." Více v recenzi Michala Z.

 

9. Ulver - ATGCLVLSSCAP //  ochutnávka

"Zařadit novinku do nějaké přihrádky opravdu nelze. Nejen pro to, že je každá deska v jiném stylu, ale na „ATGCLVLSSCAP“ se hraje s hudbou natolik, že se spolu s Ulver projedeme uměleckým světem do všech světových stran. Navštívíme ambientní ticho, drone brnění, psychedelický rock, post avantgardní hrátky s jemnou elektronikou a všudypřítomný soundtrackový odér gradujícího artového filmu, kde se moc nemluví." Více v recenzi kolegy Garmfrosta.

 

10.-11. Oranssi Pazuzu - Värähtelijä  // ochutnávka

"Oranssi Pazuzu máčí svůj okultismus do barvité psychedelie jako oplatek do pudinku, nabírají jej a mažou po tvářích s výrazem dostatečně šíleným na to, aby si nezvaný návštěvník zachoval poslední kousek zdravého rozumu a tohle přidušeně metalové dostaveníčko kvapem opustil. To dál rozpatlává barevné a sladké menu po podlaze, plní jím póry ve zdech a již tak těžce zkoušené klávesové nástroje." Více ve Victimerově recenzi.

 

10.-11. Skuggsjá - A Piece for Mind & Mirror  // ochutnávka

"Album jde do hloubky, místy meditativně klidné, jindy zase nespoutané a divoké, ale pořád ve vší ostražitosti. Obě persony si srovnaly své úlohy a výsledný dojem spojení tradice s progresivně zvednutým obočím na důkaz nadhledu a nemožnosti spadnout na kolena, je příkladný. Pánové dokazují, že tohle spojení má smysl, pokud se k němu přistupuje s chladnou hlavou a srovnaným názorem jak na to." Více ve Victimerově recenzi.

 


 

Roční bilance na Echoes

 

Ozvěny roku 2022 (komplet)

 

Ozvěny roku 2021 (top 10)

podrobná bilance

 

Ozvěny roku 2020 (komplet)

 

Ozvěny roku 2019 (top 10)

podrobná bilance (1. část)

podrobná bilance (2. část)

 

Ozvěny roku 2018 (top 10)

podrobná bilance (1. část)

podrobná bilance (2. část)

 

Ozvěny roku 2017 (top 10)

podrobná bilance (1. část)

podrobná bilance (2. část)

 

Ozvěny roku 2016 (top 11)

podrobná bilance (1. část)

podrobná bilance (2. část)

 

Ozvěny roku 2015 (top 10)

podrobná bilance (1. část)

podrobná bilance (2. část)

 

Ozvěny roku 2014 (komplet)

 

Ozvěny roku 2013 (komplet)

 

Ozvěny roku 2012 (komplet)

 

Ozvěny roku 2001 (komplet)

 

Ozvěny roku 2000 (komplet)

 

Ozvěny roku 1993 (komplet)

 

Ozvěny roku 1987 (komplet)

 

Ozvěny roku 1986 (komplet)



  DISKUZE K ČLÁNKU

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky