Transfer
 
  Přihlášení  

Echoes zine - recenze rockových a metalových alb

  OZVĚNY

zpátky na seznam článků
Ozvěny roku 2018 - desítka nejlepších

Ozvěny roku 2018 - desítka nejlepších

Sarapis16.1.2019
Možná jste už přesyceni výročními zprávami, inventurami, uzávěrkami a ročními bilancemi, ale ještě než uplynulý rok definitivně necháte plavat, dovolte, abychom vám představili tu naši. Devět redakčních hlav sice není mnoho, přesto jsme je dali dohromady a sestavili následující výběr nahrávek, které nás v pozitivním smyslu zasáhly nejvýrazněji.

Hostina to loni byla opravdu vydatná. Bez ohledu na to, jak se hudebním scénám daří nebo nedaří, chrlí nahrávky s takovou kadencí, až se zdá, že lidská touha po seberealizaci nezná mezí a bez ohledu na míru invence je potřeba vydat vše. Naštěstí je to jako na houbách a kdo se proseká houštím a překoná nástrahy náletových dřevin, dříve nebo později narazí na ušlechtilé hřiby. Následující výčet je něco jako košík plný hub, mezi nimiž vyčnívá gampl neobyčejných geometrických tvarů. Nejsilnější potlesk od nás tedy míří do Maďarska (no vlastně do Skotska), protože nic neočarovalo naše sluchovody jako osmá deska Thy Catafalque. Celkově je toho ale mnohem mnohem víc, co bychom chtěli z loňských houbařských výprav vypíchnout. Touto desítkou to teprve začíná, podrobné rozpisy očekávejte již brzy. Oceníme i vaše poznatky a komentáře. A v novém roce přejeme i nadále posluchačské hody a pevné zdraví i mysl.

  

1. Thy Catafalque - Geometria  //  ochutnávka

Geometria je album, které zastřešuje Tamásovy skladatelské dovednosti a ukázkově předvádí, jak lze propojit prvky jeho sólové tvorby a jiných projektů právě s Thy Catafalque. Vše do sebe přirozeně zapadá, protože propočty jsou přesné a výsledek téměř dokonalý. Geometria je živý organismus, jehož charakterem je přesný řád s nadhledem volnomyšlenkáře. Je to deska, která umí vyjádřit prakticky vše, čeho byl a do této chvíle je Tamás schopen. (Více ve Victimerově recenzi.)

 

2. Manes - Slow Motion Death Sequence  //  ochutnávka

Novinka je kombinací těžších, většinou chytlavých míst, mírumilovných varování a eskapád, které jsou pořád víc nestravitelné, než dobrovolně k sežrání. Je to ovšem snazší identifikace a ona chytlavost, kdo stojí v popředí. (Více ve Victimerově recenzi.)

 

3. In Vain - Currents  //  ochutnávka

V hudbě In Vain se snoubí technika s melodickou extází, která díky okolní tvrdosti posluchače nestahuje do vyměklých osidel lenosti. Skladby jsou promyšlené do detailu, najít hluché místo se zdá nemožné. Nápady jakoby nedocházely a tak je Currents, pro někoho možná překvapivě, velice silným zážitkem, který navazuje na předchozí dějství. (Více v Sorghově recenzi.)

 

4. Forgotten Silence - Kras  //  ochutnávka

Můžete znát historii Forgotten Silence, můžete znát všechny jejich desky a klidně můžete mít prochozený kras křížem krážem. K ničemu vám to nebude - budete stát znovu na startovní čáře a budete si připadat strašně bezbranní. (Více v redakční recenzi.)

 

5. Yob - Our Raw Heart  //  ochutnávka

Doom Yob je víc než pouhá hudba, jež má nabádat ke smutnění a utápění se v pomalých riffech, ve kterých stojí voda, krev i život sám. Doom Yob je psychologické cvičení, dřevní idea stylu a těžce pulsující hmota, kterou lze chápat pouze nad rámec stylu. Každý tón a pohyb po pražci je ozvěnou hroutících se nebes, jenž sice nepláčou v ruinách apokalypsy, ale líně se převalují v kamenitém korytu vyschlé řeky. Je to transcendentální doom metal. (Více ve Victimerově recenzi.)

 

6. Zeal & Ardor - Stranger Fruit  //  ochutnávka

Zeal & Ardor rozpoutali trochu jiné peklo. Takové, které nebývá zvykem a ze kterého by se mohla jednomu zatočit hlava, při nadměrném a špatně odhadnutém pohybu případně i upadnout. Tohle peklo je taky černé, ale svou duší, ne barvou tmy a lesních remízků rozházených pod ruinou hradu, kde strašá. (Více ve Victimerově recenzi.)

 

7. Silent Stream of Godless Elegy - Smutnice  //  ochutnávka

Smutnice je příkladem desky, která není dobrá v rámci jedné scény, ale bere to šmahem. Styl nestyl, země nezemě. (Více v Garmově recenzi.)

 

8. Grave Upheaval - [Untitled]  //  ochutnávka

Větší morbidnost už jen těžko vypátráte. Vrchol opravdu zlé a choré muziky. Jestli je něco záhrobně hnusného, pak to jsou death/blackové tóny kapely Grave Upheaval. Obrovská síla, která mě baví a zároveň neskutečně vysiluje. Po poslechu vždycky jen mlčím a nechápu, proč jsem ještě nikoho nezabil… (píše Bhut, ale recenzi ještě taky nespáchal).

 

9. Rivers of Nihil - Where Owls Know My Name  //  ochutnávka

"Sýčkové" album nejde popsat jednou větou, byť by to bylo složité souvětí o pěti, šesti větách. Na to je příliš rozsáhlé a má tak široký záběr, že by se vyplatilo psát na díly. Jeden by vzpomínal deathové kořeny, druhý by pátral po smyslu role saxofonu v metalu, třetí by se topil v bezedných hlubinách instrumentálního šílenství a tak dále. (Více v Sorghově recenzi.)

 

10. Immortal - Northern Chaos Gods  //  ochutnávka

 

Osmero chladných písní se moc dobře poslouchá, nejsou výzvou ani neuráží jalovou tupostí. Je jasné, že komu nevoní čistokrevný black, nedá Northern Chaos Gods do svého přehrávače dvakrát. Nemám rád přehnaná tvrzení a hlášky typu NEJLEPŠÍ album kariéry, roku. Zrodil se kult atd. To ani náhodou. To se stejně už tak často nestává. Immortal se ale vrátili na scénu bez Abbatha s deskou, kterou si upevnili pozici na špici žánru.(Více v Garmově recenzi.)

 

 

Podrobné redakční žebříčky zde (1.část) a zde (2. část).

 


 

Roční bilance na Echoes

 

Ozvěny roku 2022 (komplet)

 

Ozvěny roku 2021 (top 10)

podrobná bilance

 

Ozvěny roku 2020 (komplet)

 

Ozvěny roku 2019 (top 10)

podrobná bilance (1. část)

podrobná bilance (2. část)

 

Ozvěny roku 2018 (top 10)

podrobná bilance (1. část)

podrobná bilance (2. část)

 

Ozvěny roku 2017 (top 10)

podrobná bilance (1. část)

podrobná bilance (2. část)

 

Ozvěny roku 2016 (top 11)

podrobná bilance (1. část)

podrobná bilance (2. část)

 

Ozvěny roku 2015 (top 10)

podrobná bilance (1. část)

podrobná bilance (2. část)

 

Ozvěny roku 2014 (komplet)

 

Ozvěny roku 2013 (komplet)

 

Ozvěny roku 2012 (komplet)

 

Ozvěny roku 2001 (komplet)

 

Ozvěny roku 2000 (komplet)

 

Ozvěny roku 1993 (komplet)

 

Ozvěny roku 1987 (komplet)

 

Ozvěny roku 1986 (komplet)  DISKUZE K ČLÁNKU

Kontrolní kód
opište kontrolní kód

Garmfrost / 16.1.19 15:08odpovědět

Já jsem rád, že se do TOP 10 dostala i deska od Grave Upheaval - [Untitled]. Mezi tou vší pohodičkou jsou skvělým bubákem. A za Manes jsem taky moc rád. Mě se ta deska líbí čím dál víc. Samá hitovka na ní je :). No taky je fajn, že se zde objevily desky od Forgottenů a Sajlentů. Máme je rádi! :)

Jirka D. / 16.1.19 13:39odpovědět

Za mě tam chybí The Ocean, jak píše Kruppe dole. Jednoznačně velká deska ... na kterou jsem po pravdě taky málem zapomněl (jakože uvést do přehledu).

Victimer / 16.1.19 13:23odpovědět

Manes nakonec hezky vystoupali. Zaslouženě (i když recenze je v hodnocení skromnější). In Vain nikdy nezklamali, za Yob a Zeal & Ardor supr, Zapomenuté ticho Morav. krasu taky potěšilo. Pár desek jsem tam nečekal, některé ani neslyšel :)... Detailní rozbor redakce v závěsu zítra, čtení jen pro otrlé :)

Jarl / 16.1.19 10:55odpovědět

1. Ævangelist - obě alba 2. Imperial Triumphant - Vile Luxury 3. Hate Eternal - Upon Desolate Sands 4. Benighted in Sodom - Carrier of Poison Apples 5. Præternatura - Hideous Mirrored Visage

Kruppe / 16.1.19 10:32odpovědět

Minuly rok byl hodne silny,nektera alba budu poslouchat jeste hodne hodne dlouho : 100% The Ocean - Phanerozoic 1 : dokonala metalova nahravka,to album ma proste vse! 98% Rivers of Nihil - Where Owls Know My Name . 96% Noise Trail Immersion - Symbology of Shelter : dlouho jsem hledal blackove album,co by me v minulem roce odpalilo.Nakonec se to podarilo :-)Kdo ma rad Deathspell Omega,tak si prijde na sve. 95% Rolo Tomassi - Time will die and love will bury it : nejlepsi post HC a jeste k tomu se zenskym zpevem. 94% A Forest of Stars - Grave mounds and grave mistakes : kult ! 93% SSoGE - Smutnice. 92% Tropical Fuck Storm - A Laughing Death in Meatspace : takovy rozverny post punk. 92% Imperial Triumphant - Vile Luxury : hodne tezka avantgarda,procenta mozna jeste porostou... 90% Manes - Slow Motion Death Sequence : Building the ship of Theseus je neskutecna hitovka. 90% Zeal & Ardor - Stranger Fruit.

  NOVINKY VE ZKRATCE  /  další novinky